PARTNER PORTALU
  • BGK

Program "Maluch" będzie kontynuowany w 2016 r. Na jakich zasadach?

  • aw/PAP    3 grudnia 2015 - 08:53
Program "Maluch" będzie kontynuowany w 2016 r. Na jakich zasadach?
fot.fotolia

Program "Maluch", w ramach którego dofinansowane są miejsca opieki dla dzieci do lat trzech, będzie kontynuowany w 2016 r. - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że na ten cel będzie przeznaczone 151 mln zł.
Posłanka Mirosława Nykiel (PO) pytała w nocy ze środy na czwartek (2/3 grudnia) MRPiPS, czy resort planuje kontynuować program "Maluch" i jakie środki, zostaną na ten cel przeznaczone. Przypomniała, że program ten jest realizowany od 2011 r. i umożliwia on dofinansowanie każdego miejsca opieki.

150 mln zł wykorzystane na żłobki i kluby malucha

"Środki te pozwalają pokryć deficyt budżetowy w żłobkach wynikający z faktu, że w większości przypadków rodzice nie są w stanie pokryć realnych kosztów opieki żłobkowej we własnym zakresie. Bez dofinansowania żłobek przynosić będzie straty" - mówiła. Dodała, że z miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych korzystają przede wszystkim rodzice, którzy są w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Podkreśliła, że kwota 150 mln zł, jaką w ubiegłym roku przeznaczono z budżetu państwa na realizację tego programu "została niezwykle efektywnie wykorzystana".

Wiceminister Szwed zapewnił, że polityka prorodzinna jest priorytetem rządu PiS. Dodał, że pierwszym projektem w tym zakresie jest program 500+, natomiast jego uzupełnieniem będzie kwestia dotycząca opieki dzieci w wieku do lat trzech, w tym program "Maluch".

Powiedział, że w 2015 r. środki z tego programu zostały przeznaczone na ok. 4,5 tys. nowych miejsc opieki oraz funkcjonowanie prawie 30 tys. takich miejsc. Zaznaczył, że nadal zgłaszane jest zapotrzebowanie na ok. 25 tys. miejsc opieki, dlatego program będzie kontynuowany.

Trzy moduły "Malucha"

Powiedział, że przewiduje się, że w 2016 r. program ten będzie składał się z trzech modułów.

Na moduł przeznaczony dla gmin przewidziano 60 mln zł. Wysokość dofinansowania w tym module to nie więcej niż 30 tys. zł na jedno nowo utworzone miejsce i nie więcej niż 400 zł na jedno funkcjonujące miejsce utworzone w 2016 r.

Drugi moduł będzie przeznaczony dla gmin i podmiotów niepublicznych, a na jego realizację przewidziano 80 mln zł. Wysokość dofinansowania będzie wynosiła nie więcej niż 400 zł miesięcznie na jedno miejsce opieki utworzone przez gminy lub na jedno dziecko objęte opieką przez pomioty niepubliczne.

Kolejny moduł jest przeznaczony dla uczelni i podmiotów z nimi współpracujących, a na jego realizację przewidziano 11 mln zł. W przypadku tego modułu dofinansowanie to nie więcej niż 4 tys. zł na każde nowo utworzone miejsce.

"Pani minister podjęła decyzję o przyspieszeniu realizacji programu w przyszłym roku, aby środki mogły trafiać jak najszybciej do zainteresowanych podmiotów" - dodał Szwed.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.