PARTNER PORTALU
  • BGK

Programu aktywizacji zawodowej nauczycieli nadal nie ma

  • PAP    22 maja 2014 - 12:50
Programu aktywizacji zawodowej nauczycieli nadal nie ma

- Zapowiedziane w ubiegłym roku przez resorty edukacji i pracy wsparcie systemowe aktywizacji zawodowej nauczycieli, którzy stracili pracę lub są zagrożeni jej utratą, nie ruszyło - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Związek Nauczycielstwa Polskiego napisał pismo w tej sprawie do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, w którym pyta o losy programu dla zwalnianych nauczycieli.

Broniarz przypomniał, że we wrześniu 2013 r. ówczesna minister edukacji Krystyna Szumilas ogłosiła, iż MEN przeznaczyło 100 mln zł ze środków Unii Europejskiej na pomoc nauczycielom w znalezieniu nowego zatrudnienia, jak i wykorzystanie ich potencjału zawodowego i doświadczeń pedagogicznych na rzecz lokalnego środowiska. Na stronie internetowej resortu podano, że projekty w ramach tego programu ruszą w I kwartale tego roku. "Jak wynika z naszych informacji, albo projekty w ogóle nie ruszyły, albo są w powijakach" - powiedział prezes ZNP. 

Chodzi o program wsparcia nauczycieli, którzy utracili pracę z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych w regionie.

Czytaj też:  100 mln z UE na wsparcie dla zwalnianych nauczycieli

Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy. Ponadto osoby, które rozpoczną działalność gospodarczą, mogłyby starać się o dotację.

"Program nie jest realizowany w skali ogólnopolskiej. Działa tylko w niektórych regionach" - poinformował Broniarz. Jak mówił w części województw uruchamiane projekty nie są dedykowane nauczycielom. Wymienił m.in. woj. małopolskie, gdzie projekt dla zwalnianych nauczycieli realizuje firma "Grupa doradcza Projekt". Oferuje ona 100 osobom szkolenia takie jak: "Opiekun osoby starszej"; "Monter ociepleń budynków", "Projektant stron internetowych". Według prezesa ZNP, tylko w woj. dolnośląskim i pomorskim realizowane są programy przygotowane konkretnie z myślą o zwalnianych nauczycieli.

Broniarz przypomniał, że maj to czas podejmowania decyzji przez dyrektorów, którzy nauczyciele stracą pracę z początkiem nowego roku szkolnego. "Od kilku lat nauczyciele masowo tracą pracę. Co roku ze szkół odchodzi kilka tysięcy wykształconych, doświadczonych pedagogów w pełni sił i możliwości zawodowych. W 2012 roku zwolnionych zostało 6,4 tys. pedagogów, w roku 2013 r. - 7,4 tys. nauczycieli" - mówił.

Zwrócił też uwagę na inne - jego zdaniem - groźne zjawisko w polskiej oświacie - ukryte bezrobocie, polegające na obniżeniu wymiaru czasu pracy, np. do pół etatu czy wręcz cząstki etatu jak trzy osiemnaste. "To sprawia, że w statystykach oświatowych dramatycznie nie ubyło zatrudnionych nauczycieli w 2013 roku, ale nie oznacza to, że nauczyciele mają taką samą pracę za takie same pieniądze. Wręcz przeciwnie. Nauczyciel zatrudniony na trzy osiemnaste zarabia jedną szóstą pensji" - powiedział.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.