PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie”

  • esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    22 października 2012 - 12:24
Projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie”

Blisko 800 uczniów z dziewięciu sosnowieckich szkół zawodowych jest chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Mam zawód – mam pracę w regionie”.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 przez samorząd województwa śląskiego w partnerstwie ze śląskim kuratorem oświaty oraz z 15 powiatami i 15 miastami na prawach powiatu z terenu województwa.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół oraz placówek kształcenia zawodowego w województwie śląskim.

– Do 5 października br. trwała rekrutacja uczestników i uczestniczek projektu. Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Już dziś można powiedzieć, że ilość chętnych przewyższa ilość miejsc w projekcie. Jednak nie wszystko stracone, osoby, którym nie uda się skorzystać ze wsparcia w tym roku, w przyszłym będą mogły spróbować po raz kolejny – informuje Aldona Barańska z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, członkini zespołu projektowego.

Łącznie w projekcie weźmie udział 14077 uczniów szkół z terenu województwa śląskiego. Z sosnowieckich szkół w działaniach projektowych uczestniczy około 800 uczniów, w tym 615 zrealizuje plany rozwoju zawodowego.

Udział w przedsięwzięciu gwarantuje zajęcia z doradztwa grupowego, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę na temat zasad pisania CV i listu motywacyjnego, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, pokonywania stresu oraz podstaw przedsiębiorczości.

<!-- pagebreak //-->

Zajęcia z doradztwa indywidualnego będą miały z kolei na celu ukierunkowanie uczniów na rozwój zawodowy. Doradca wraz z uczniem opracują indywidualny plan rozwoju zawodowego, który m.in. scharakteryzuje umiejętności zawodowe i kompetencje, zidentyfikuje deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności, a także określi cel zawodowy i sposób jego realizacji. 

Uczestnicy projektu będą brali udział w wizytach studyjnych u pracodawców. Dodatkowo będą mieli możliwość skorzystania z kursów on-line, dostępnych na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie e-learningowej.

Będą tam 3 bloki szkoleniowe, podzielone na kursy przygotowujące do matury, kursy wyrównujące dysproporcje edukacyjne oraz kursy dodatkowe, poszerzające wiedzę.

– Projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie” to bardzo duża szansa dla naszych uczniów szkół technicznych i zawodowych na podniesienie kompetencji oraz zdobycie nieodpłatnie szeregu uprawnień i certyfikatów, które je potwierdzają. Projekt jest również szansą dla szkół objętych wsparciem. Już dziś wiadomo, że dzięki jego realizacji zakupiony zostanie sprzęt za ponad 300 tys. zł dla szkół. Co warte podkreślenia, zmienione regulacje Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie maksymalnego poziomu cross – financingu pozwalają na zwiększenie tej kwoty. Sosnowiec, wraz z 8 innymi gminami spośród 30 będących partnerami w ramach projektu, złożył wnioski o podniesienie tej kwoty. Jest szansa że dla szkół zostanie zakupiony sprzęt za kolejne 0,5 mln zł – mówi Agnieszka Czechowska-Kopeć. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.