PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt edukacyjny „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!”

  • PAP    5 lipca 2011 - 10:49
Projekt edukacyjny „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!”

Siedem stołecznych muzeów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Polski bierze udział w projekcie „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!”.
Celem projektu jest przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z Warszawą z lat 1918-1989.

„Wakacje są okresem wolnym dla dzieci i młodzieży, nie zawsze jednak oznaczają wyjazd z miejsca zamieszkania. W związku z tym pracownicy naszej sekcji muzealnej zaproponowali w tym roku nietypowy sposób zwiedzania muzeów, poprzez projekt, grę edukacyjną, w której weźmie udział aż siedem placówek muzealnych. Projekt jest rodzajem zabawy, w której mogą uczestniczyć tylko najmłodsi bądź całe rodziny i odpowiedzieć na pytania oparte na wiedzy i spostrzegawczości, w czym pomoże obejrzenie muzealnej ekspozycji. Każda z placówek jest raz w tygodniu czynna bezpłatnie, dlatego udział w grze nie musi się wiązać z kosztami. Osoby, które odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród” – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie powstała idea projektu.

Gra pod hasłem „Od wolności do wolności – Warszawa 1918-1989” potrwa przez dwa wakacyjne miesiące. W poszczególnych muzeach uczestnicy gry będą musieli odpowiedzieć na pytania i rozwiązać zagadki związane z okresem, w którym specjalizuje się dana instytucja.

W Muzeum Niepodległości będzie to okres 1918-1921, na Zamku Królewskim – lata 1918-1939, w Muzeum Woli – okres 1918-1939, w Muzeum Wojska Polskiego – lata 1939-1945, w Muzeum Powstania Warszawskiego – rok 1944, w Domu Spotkań z Historią – okres 1945-1952, a w Muzeum Historii Polski – lata 1979-1989.

„Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w grze planszowej Dekada, dotyczącej ostatniego dziesięciolecia PRL-u. Uczestnicy projektu zmierzą się z zadaniami dotyczącymi tego okresu.

Będą mogli poznać trasę pielgrzymek papieskich, teksty homilii ojca świętego i zobaczyć jakie trudności czyhały na ludzi w życiu codziennym w sklepach.

Pytania pomogą także uzyskać wiedzę, jak ciężko budowało się kościół w PRL-u, kto obok kogo siedział przy Okrągłym Stole oraz jak wyglądało życie strajkowe.

Zainteresowani udziałem w grze muszą wydrukować ze strony www.razdwatrzywarszawiak.pl karty z zadaniami, którym towarzyszy mapa Warszawy.

W każdym z uczestniczących w projekcie muzeów, korzystając ze wskazówek, muszą wypełnić odpowiednią kartę zadań. Następnie powinni udać się do kasy lub szatni, gdzie na hasło „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!” otrzymają naklejkę, którą należy wkleić w odpowiednie miejsca na mapie Warszawy.

W ostatnim, siódmym punkcie, uczestnicy gry muszą wpisać na karcie swoje dane (nazwisko, telefon, adres e-mail) i wrzucić wraz z wypełnionymi kartami z pytaniami i odpowiedziami oraz zebranymi naklejkami do specjalnie przygotowanych skrzynek.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w tym projekcie. Nasze muzeum jest doskonale przygotowane do przyjęcia najmłodszych i tych starszych. Mamy znakomity park broni ciężkiej, w którym znajdują się unikatowe zbiory związane z historią wojska polskiego. W ramach tego projektu zadajemy pytania z okresu od roku 1939 do 1945. Pokażemy interesujące okazy broni strzeleckiej i ciężkiej oraz samolotów i czołgów z tego okresu. Będziemy zadawać także pytania dotyczące bezpośredniego wyposażenia żołnierzy z tych lat oraz wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej wojskowości” – opowiada szef działu promocji Muzeum Wojska Polskiego Andrzej Tułowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.