PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt nowelizacji ws. darmowych podręczników przyjęty

  • PAP    15 kwietnia 2014 - 18:30
Projekt nowelizacji ws. darmowych podręczników przyjęty

- Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który przyjął we wtorek rząd, umożliwi wprowadzenie darmowego podręcznika dla polskich uczniów - powiedział premier Donald Tusk. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapewniła, że MEN ma na to środki.
Minister pokazała pierwszą część rządowego podręcznika dla klas pierwszych szkół podstawowych, zatytułowanego "Nasz elementarz", przygotowanego na zlecenie resortu edukacji.

We wtorek rząd przyjął tzw. duży projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczący podręczników. Uzupełnia on i rozszerza uchwaloną w lutym nowelizację umożliwiającą Ministerstwu Edukacji Narodowej zlecenie przygotowania i wydania podręczników. Projekt obliguje resort edukacji do wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz do zapewnienia dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów.

"Rząd wprowadza darmowy podręcznik z myślą o rodzicach, którzy ponoszą ciężar (...) przesadnych wydatków na szkolne wyprawki dla swoich dzieci" - podkreślił premier na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Czytaj też:  Kto straci na 'darmowym podręczniku'?

"Dziś przez Radę Ministrów przeszedł projekt ustawy, która zakłada trwałą zmianę na rynku podręczników, zupełnie inny sposób gospodarowania tymi podręcznikami. Docelowo podręczniki mają być wieloletnie, mają być własnością szkoły, mają być wypożyczane uczniom i finansowane z budżetu centralnego" - powiedziała minister edukacji.

Jak dodała, proces zostanie rozpoczęty od września 2014 r. "Dobra wiadomość dla rodziców pierwszoklasistów jest taka, że kiedy we wrześniu przyprowadzicie swoje dzieci do szkoły, nie będziecie ponosić żadnych kosztów: zarówno podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, podręcznika do języka obcego, jak też ewentualnych zeszytów ćwiczeń czy dodatkowych materiałów edukacyjnych, jeżeli nauczyciel uzna za zasadne takie materiały mieć" - mówiła Kluzik-Rostkowska.

Czytaj też: MEN: darmowy podręcznik nie zwiększy wydatków samorządów

Zgodnie z projektem, we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III. Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Prace nad podręcznikiem dla najmłodszych już trwają. Jego główną autorką ma być Maria Lorek, która w swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji i podręczników dla dzieci. Kluzik-Rostkowska pokazała we wtorek egzemplarz pierwszej z czterech części podręcznika dla klas I szkół podstawowych. "Tu (na okładce) macie też promocję zawartą. Popatrzcie jakie to sprytne, że tu jest Elementarz i to w środku wychodzi MEN" - zażartował premier.KOMENTARZE (2)

  • A, 2014-04-16 15:20:14

    No i dobrze. Kiedyś też podręczniki do podastawówki były darmowe i przechodziły przez uczniów, aż się zużyły. Wreszcie skończy się patologia podręcznikowa.
  • domksiazki.com.pl, 2014-04-15 19:39:04

    Ale kiedyś wydawnictwa były już Państwowe...