PARTNER PORTALU
 • BGK

Projekt obywatelski ws. sześciolatków odrzucony

 • PAP    14 czerwca 2012 - 16:57
Projekt obywatelski ws. sześciolatków odrzucony

Za odrzuceniem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącego wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków opowiedziały się w czwartek sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Chodzi o projekt przygotowany przez rodziców skupionych w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców i ruchu "Ratuj Maluchy!", zakładający przywrócenie stanu sprzed rozpoczętej w 2009 r. reformy systemu edukacji.

Czytaj też: Sześciolatki wolą przedszkola

Zdaniem autorów projektu Karoliny i Tomasza Elbanowskich, większość szkół w Polsce nie jest przygotowana na przyjęcie dzieci młodszych niż siedmioletnie, a nowa podstawa programowa nauczania jest niedostosowana do ich potrzeb.

Wniosek o odrzucenie po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu zgłosiła Urszula Augustyn (PO).

"Projekt zakłada powrót do obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich i rozpoczynania spełniania obowiązku szkolnego od siódmego roku życia (...) co moim zdaniem jest nieuzasadnione, po tym jak przesunęliśmy obowiązek rozpoczynania edukacji w szkole przez dzieci sześcioletnie o dwa lata" - powiedziała posłanka.

Augustyn przypomniała także, że projekt zakłada powrót do starej podstawy programowej nauczania. "

To całkowicie wywraca porządek, który obowiązuje od 2009 r. - zgodnie z nową podstawą programową uczą się już dzieci w przedszkolach oraz uczniowie klas I, II i III szkół podstawowych i gimnazjów" - zaznaczyła.

Mówiła również, że w projekcie znalazły się zapisy kolidujące z reformą szkolnictwa zawodowego oraz nakładające na kuratora oświaty obowiązki niezwiązane z nadzorem pedagogicznym.

W projekcie zapisano też finansowanie publicznych przedszkoli z subwencji oświatowej. Według posłanki PO, finansowanie przedszkoli to jedyny element projektu wart rozważenia.

"Nad nim chcemy pracować" - powiedziała.

Jednocześnie zaznaczyła, że kwestia ta znalazła się także w dwóch innych projektach nowelizacji ustawy o systemie oświaty, które są przedmiotem prac w podkomisji sejmowej. Chodzi o obywatelski projekt autorstwa Związku Nauczycielstwa Polskiego i poselski projekt autorstwa PSL.

Wniosek przeciwny do wniosku Augustyn złożył Sławomir Kłosowski (PiS).

"To projekt (...) nad którym rozpoczęliśmy prace z pewnymi nadziejami, z nadziejami, że pozytywne rozwiązania z niego będziemy rozpatrywać i w końcu przyjmiemy" - zaznaczył Kłosowski.

"Teraz, w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy uwaga opinii publicznej skierowana jest w inną stronę, PO krytykuje ten projekt i wnioskuje o jego odrzucenie" - powiedział.

Za odrzuceniem projektu po pierwszym czytaniu głosowało 23 posłów, 13 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. O losie projektu zdecyduje teraz cały Sejm.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty - pod którym zebrano prawie 350 tys. podpisów - odbyło się w połowie września ubiegłego roku, w ostatnim dniu ostatniego posiedzenia Sejmu poprzedniej kadencji.

W przypadku projektów obywatelskich nie obowiązuje zasada dyskontynuacji (oznacza to, że nad projektem pracuje Sejm wyłoniony w kolejnych wyborach parlamentarnych), stąd w lutym tego roku ponownie przeprowadzono pierwsze czytanie tego projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.