Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej: Wszystkie szkoły połączone szybkim internetem w 2018 r.

• Resort cyfryzacji pracuje nad projektem połączenia siecią szybkiego internetu wszystkich szkół w Polsce.
• Dzięki temu będzie można w jej ramach prowadzić np. wspólne lekcje dla wielu szkół - poinformował wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.
• Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) miałby być gotowy we wrześniu 2018 r.
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej: Wszystkie szkoły połączone szybkim internetem w 2018 r.
W ramach OSE dostępne mają być treści edukacyjne, m.in. e-podręczniki. (fot. pixabay)

"Najlepiej wydane pieniądze to te wydawane na dzieci. Stąd pomysł zapewnienia wszystkim szkołom szybkiego internetu. Chcemy, żeby we wrześniu 2018 r. OSE zaczęła funkcjonować" - powiedział Woźny w czwartek podczas 9. Konferencji Sieci Szerokopasmowych w Warszawie. Dodał, że do OSE byłyby podłączone nie tylko placówki oświatowe, ale także ośrodki kształcenia nauczycieli.

"OSE ma doprowadzić do tego, żeby w jednym momencie dzieci w szkołach, np. w woj. zachodniopomorskim, w podkarpackim i w lubelskim w jednym momencie uczestniczyły w lekcji organizowanej i transmitowanej z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To jest możliwie nie tylko w modelach teoretycznych. Chcemy doprowadzić do tego, żeby coś takiego stało się w rzeczywistości" - podkreślił Woźny.

W ramach OSE dostępne mają być treści edukacyjne, m.in. e-podręczniki, ale także materiały dotyczące programowania, czy materiały przygotowane przez organizacje pozarządowe.

Jak wskazał wiceminister, OSE będzie programem rządowym, korzystającym z istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej wybudowanej ze środków komercyjnych, jak i funduszy unijnych. Operatorem zarządzającym siecią ma być jeden podmiot. Podstawy działania i wdrażania OSE zostaną określone w ustawie.

Czytaj też: Miasta chcą być smart i otwierają się na nowe technologie

"Do końca tego roku chcemy przygotować założenie do ustawy o OSE, żeby ułatwić operatorowi jego pracę i tak, żeby przekonać naszych kolegów z rządu do tego, że przez pierwsze dwa, trzy lata funkcjonowania OSE powinna być finansowania ze środków budżetowych" - powiedział Woźny.

Dodał, że finansowanie ze środków budżetu państwa w pierwszych latach działalności OSE ma - jak to wskazał Woźny - doprowadzić do tego, żeby projekt "nie rozbił się o najprostszą rafę, czyli brak przekonania lokalnych włodarzy do tego, że warto to finansować". Później finansowaniem OSE zajmowałyby się samorządy.

Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, w Polsce istnieje ponad 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych znajdujących się w 19,5 tys. lokalizacji, z czego jedynie 3,3 tys. ma dostęp do szybkiego internetu, o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Czytaj też: CEPiK 2.0 nie powstanie bez konsultacji z samorządami

 

Jednocześnie - jak wskazuje resort - przedsiębiorcy telekomunikacyjni planują zapewnić dostęp do internetu o takiej przepustowości w kolejnych 5,7 tys. lokalizacji. Pozostałe szkoły zostaną podłączone do szybkiego internetu w ramach projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU