PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt uchwały przeciw likwidacji szkół

  • PAP    30 marca 2011 - 15:15
Projekt uchwały przeciw likwidacji szkół

Łódzcy działacze SLD oraz przedstawiciele rodziców uczniów złożyli w Radzie Miejskiej obywatelski projekt uchwały w sprawie uchylenia wcześniejszych uchwał o zamiarze likwidacji kilkunastu placówek oświatowych w Łodzi. Pod projektem zebrano ponad 20 tys. podpisów.
Pod koniec lutego łódzcy radni przyjęli 21 uchwał w sprawie zamiaru likwidacji placówek oświatowych, w tym 18 szkół. Uchwały poparli radni PO i połowa radnych PiS. Przeciw byli samorządowcy SLD. Głosowaniu towarzyszyły protesty nauczycieli, rodziców i uczniów.

Sprawdź notowania prezydent Łodzi

Po tej decyzji działacze SLD, ZNP, rodzice i uczniowie rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie uchylenia decyzji radnych. Żeby projekt został wprowadzony na sesję musiało się pod nim podpisać przynajmniej 6 tys. osób. Jego inicjatorom udało się zebrać ponad 20 tys. podpisów. Jeśli po weryfikacji ich liczba okaże się wystarczająca będzie to pierwszy w Łodzi obywatelski projekt uchwały, który trafi na obrady Rady Miejskiej.

W środę projekt wraz z popisami trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Zdaniem lidera łódzkiego SLD Dariusza Jońskiego, akcja miała pokazać prezydent Łodzi, że nie jest to problem jednej, czy dwóch partii politycznych, ale jest to problem społeczny. "Nie przypominam sobie, żeby w tak krótkim czasie tyle osób podpisało się pod projektem obywatelskim" - mówił Joński.

Projekt uchwały zostanie potem przekazany prezydent Łodzi. Po weryfikacji podpisów i samego wniosku, ponownie trafi do przewodniczącego rady, który zapowiedział, że będzie chciał jak najszybciej wprowadzić projekt pod obrady; może to nastąpić już pod koniec kwietnia, albo na początku maja.

"Mamy nadzieję, że nasze argumenty przekonają tych mniej zdecydowanych radnych, bo jeżeli rada przegłosuje uchwały o likwidacji to przynajmniej znaczna część z nich będzie nieważna" - zaznaczył Joński.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska zapowiedziała w poniedziałek, że skieruje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę o stwierdzenie nieważności uchwał dot. zamiaru likwidacji dziewięciu z 18 szkół. Sprawa dotyczy pięciu szkół w zespołach i czterech zespołów szkół. Decyzja wojewody nie wstrzymuje jednak prowadzenia procedury likwidacyjnej przez miasto. Decyzje czy i które placówki zostaną zlikwidowane radni mają podjąć do końca maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ramzes, 2011-03-30 20:08:15

    Można oszaleć od tego wszystkiego