PARTNER PORTALU
  • BGK

Promują przedsiębiorczość już wśród dzieci

  • AT    6 grudnia 2011 - 12:44
Promują przedsiębiorczość już wśród dzieci

W celu tworzenia we Wrocławiu większej ilości świadomych i konkurencyjnych firm oraz promowania kultury przedsiębiorczości jako pożądanej kompetencji na rynku pracy powstał ciekawy program "Edukacja przedsiębiorczości".
"Edukacja Przedsiębiorczości" jest programem wywodzącym się z wieloletniej współpracy z biznesem i osobami chcącymi założyć własną firmę. Składa się nań szereg projektów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym dzieci i młodzieży, a jego celem jest promowanie przedsiębiorczości rozumianej jako zespół cech, m.in. takich jak logiczne myślenie, otwartość, umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków i kojarzenia faktów.

- Jesteśmy jedynym samorządem w kraju, który realizuje tak kompleksowe wsparcie systemu edukacji w zakresie edukacji przedsiębiorczości - mówi Katarzyna Piątkowska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wroclawiu (zabierz głos/oceń prezydenta). - Wszystkie nasze projekty są upublicznione na miejskiej stronie internetowej. Każdy samorząd, jednostka oświatowa, świetlica i prywatna osoba może skorzystać z narzędzi, które wypracowaliśmy - dodaje.

Przy tworzeniu programu „Edukacja przedsiębiorczości” korzystano z kilkuletnich obserwacji z pracy z wrocławskimi mikroprzedsiębiorcami i osobami, pragnącymi założyć własny biznes.

- Wyraźnie widoczne były luki w wiedzy o podstawowych zagadnieniach dotyczących prowadzenia własnej firmy, czy pozyskiwaniu środków finansowych. W wielu wypadkach skutkowało to bezradnością i nieumiejętnością poruszania się w panujących realiach gospodarczych - tłumaczy Piątkowska.

Wszystko zaczęło się ponad 3 lata temu od gry plenerowej "Przedsiębiorczy Krasnal", która powstała na potrzeby Parku Wiedzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Składała się ona z dwóch części. W pierwszej dzieci zakładały własną firmę, w drugiej prowadziły ją wykonując rzuty kostką i zyskując lub tracąc krasnoludzkie dukaty.

Gra miała za cel obalenie dwóch mitów. Po pierwsze, że zakładanie własnej firmy wbrew obiegowym opiniom nie jest wcale trudne. Po drugie, że z prowadzeniem firmy jest jak jak w życiu: raz się zyskuje, raz się traci.

- Gra, z dużą dawką konkurencji ruchowych, spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem dzieci i pedagogów, że została rozpisana w projekt rozgrywek, w których ostatecznie udział wzięło 500 dzieci z 11 wrocławskich podstawówek. Za grę plenerową "Przedsiębiorczy Krasnal" otrzymaliśmy nagrodę Ministra Gospodarki w ramach nominacji do tytułu Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości - informuje Piątkowska.

W tej chwili toczą się cztery projekty - "Akademia Młodych Menedżerów", "Przedsiębiorczy Przedszkolak", "Wrocławskie marki" i gra internetowa "Mój biznes w sieci".

"Akademia Młodych Menedżerów" organizowany jest w partnerstwie z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu. Jest to projekt z zakresu edukacji ekonomicznej skierowany do dzieci w wieku 12 - 15 lat i ich rodziców. Zajęcia z wykorzystaniem "klimatu" akademickiego oraz kadr akademickich obejmują wykłady dla młodych żaków oraz rodziców, a następnie warsztaty dla dzieci. Obecnie trwa trzeci rok akademicki. Projekt otrzymuje dofinansowanie NBP

"Przedsiębiorczy Przedszkolak" to 2 letni projekt stworzony w partnerstwie z Nordea Bank Polska S.A. Podstawy wiedzy ekonomicznej przekazywane były 4- i 5-latkom z 22 wrocławskich przedszkoli. Specjalnie w tym celu powstały scenariusze lekcyjne napisane przez ekspertów od wychowania przedszkolnego. Jego koniec zaplanowany jest na czerwiec 2012.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Anatema, 2011-12-07 09:29:43

    Podobnie jak większość tzw. nauczycieli przedsiębiorczości. Pytanie co jest lepsze: starać się ułatwić uczniom kontakt z realnym biznesem czy też nie robić nic z obawy przed krytykanckimi uwagami?
  • Artur, 2011-12-06 14:03:50

    Wystarczy z powrotem do szkół wprowadzić logikę - tak jak przed wojną i poznosić bariery ustawione przez urzędników. Trudno by urzędnicy skutecznie uczyli przedsiębiorczości, skoro sami przedsiębiorstw nie prowadzą