Promują przedsiębiorczość już wśród dzieci

W celu tworzenia we Wrocławiu większej ilości świadomych i konkurencyjnych firm oraz promowania kultury przedsiębiorczości jako pożądanej kompetencji na rynku pracy powstał ciekawy program "Edukacja przedsiębiorczości".
Promują przedsiębiorczość już wśród dzieci

"Edukacja Przedsiębiorczości" jest programem wywodzącym się z wieloletniej współpracy z biznesem i osobami chcącymi założyć własną firmę. Składa się nań szereg projektów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym dzieci i młodzieży, a jego celem jest promowanie przedsiębiorczości rozumianej jako zespół cech, m.in. takich jak logiczne myślenie, otwartość, umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków i kojarzenia faktów.

- Jesteśmy jedynym samorządem w kraju, który realizuje tak kompleksowe wsparcie systemu edukacji w zakresie edukacji przedsiębiorczości - mówi Katarzyna Piątkowska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wroclawiu (zabierz głos/oceń prezydenta). - Wszystkie nasze projekty są upublicznione na miejskiej stronie internetowej. Każdy samorząd, jednostka oświatowa, świetlica i prywatna osoba może skorzystać z narzędzi, które wypracowaliśmy - dodaje.

Przy tworzeniu programu „Edukacja przedsiębiorczości” korzystano z kilkuletnich obserwacji z pracy z wrocławskimi mikroprzedsiębiorcami i osobami, pragnącymi założyć własny biznes.

- Wyraźnie widoczne były luki w wiedzy o podstawowych zagadnieniach dotyczących prowadzenia własnej firmy, czy pozyskiwaniu środków finansowych. W wielu wypadkach skutkowało to bezradnością i nieumiejętnością poruszania się w panujących realiach gospodarczych - tłumaczy Piątkowska.

Wszystko zaczęło się ponad 3 lata temu od gry plenerowej "Przedsiębiorczy Krasnal", która powstała na potrzeby Parku Wiedzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Składała się ona z dwóch części. W pierwszej dzieci zakładały własną firmę, w drugiej prowadziły ją wykonując rzuty kostką i zyskując lub tracąc krasnoludzkie dukaty.

Gra miała za cel obalenie dwóch mitów. Po pierwsze, że zakładanie własnej firmy wbrew obiegowym opiniom nie jest wcale trudne. Po drugie, że z prowadzeniem firmy jest jak jak w życiu: raz się zyskuje, raz się traci.

- Gra, z dużą dawką konkurencji ruchowych, spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem dzieci i pedagogów, że została rozpisana w projekt rozgrywek, w których ostatecznie udział wzięło 500 dzieci z 11 wrocławskich podstawówek. Za grę plenerową "Przedsiębiorczy Krasnal" otrzymaliśmy nagrodę Ministra Gospodarki w ramach nominacji do tytułu Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości - informuje Piątkowska.

W tej chwili toczą się cztery projekty - "Akademia Młodych Menedżerów", "Przedsiębiorczy Przedszkolak", "Wrocławskie marki" i gra internetowa "Mój biznes w sieci".

"Akademia Młodych Menedżerów" organizowany jest w partnerstwie z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu. Jest to projekt z zakresu edukacji ekonomicznej skierowany do dzieci w wieku 12 - 15 lat i ich rodziców. Zajęcia z wykorzystaniem "klimatu" akademickiego oraz kadr akademickich obejmują wykłady dla młodych żaków oraz rodziców, a następnie warsztaty dla dzieci. Obecnie trwa trzeci rok akademicki. Projekt otrzymuje dofinansowanie NBP

"Przedsiębiorczy Przedszkolak" to 2 letni projekt stworzony w partnerstwie z Nordea Bank Polska S.A. Podstawy wiedzy ekonomicznej przekazywane były 4- i 5-latkom z 22 wrocławskich przedszkoli. Specjalnie w tym celu powstały scenariusze lekcyjne napisane przez ekspertów od wychowania przedszkolnego. Jego koniec zaplanowany jest na czerwiec 2012.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podobnie jak większość tzw. nauczycieli przedsiębiorczości. Pytanie co jest lepsze: starać się ułatwić uczniom kontakt z realnym biznesem czy też nie robić nic z obawy przed krytykanckimi uwagami?

Anatema, 2011-12-07 09:29:43 odpowiedz

Wystarczy z powrotem do szkół wprowadzić logikę - tak jak przed wojną i poznosić bariery ustawione przez urzędników. Trudno by urzędnicy skutecznie uczyli przedsiębiorczości, skoro sami przedsiębiorstw nie prowadzą

Artur, 2011-12-06 14:03:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE