PARTNER PORTALU
 • BGK

Propozycja MEN: Nauczyciele religii będą mogli być wychowawcami klas

 • PAP/TK    23 lutego 2018 - 17:51
Propozycja MEN: Nauczyciele religii będą mogli być wychowawcami klas
MEN chce umożliwić nauczycielom religii sprawowanie funkcji wychowawcy klasy (Fot. kosciol.wiara.pl)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, zgodnie z którym umożliwi się nauczycielom religii powołanie na wychowawcę klasy. Obecne przepisy tego zakazują.
 • W szkole katecheci mają takie same prawa i obowiązki jak inni nauczyciele, nie mogą jednak być wychowawcami.
 • Na potrzebę zmiany przepisu w tym zakresie wielokrotnie wskazywali przedstawiciele kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzących nauczanie religii w szkołach.
 • W niektórych szkołach obecne przepisy blokują powierzenie wychowawstwa klasy pomimo tego, że taką wolę wyrażają rodzice dzieci, a nauczyciele religii - obecnie często osoby świeckie, uczą także innych przedmiotów.

Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Według obowiązujących przepisów, katechetę w szkole zatrudnia dyrektor, ale kieruje do pracy z uczniami biskup diecezjalny. W szkole katecheci mają takie same prawa i obowiązki jak inni nauczyciele, nie mogą jednak być wychowawcami.

MEN przypomina, że obecne przepisy, uniemożliwiające powierzenie obowiązków wychowawcy klasy nauczycielowi religii, zostały wprowadzone w 1992 r., kiedy nauczycielami religii w szkołach, w zdecydowanej większości, byli księża i siostry zakonne.

"Na potrzebę zmiany przepisu w tym zakresie wielokrotnie wskazywali przedstawiciele kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzących nauczanie religii w szkołach. Kwestia ta jest także poruszana w interpelacjach poselskich oraz w zapytaniach kierowanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej, zarówno przez dyrektorów szkół, nauczycieli religii, jak i rodziców" - czytamy w uzasadnieniu.

MEN zwraca uwagę, że w niektórych szkołach obecne przepisy blokują powierzenie wychowawstwa klasy pomimo tego, że taką wolę wyrażają rodzice dzieci, a nauczyciele religii - obecnie często osoby świeckie, uczą także innych przedmiotów.

Czytaj także: Kwalifikacje nauczycieli religii: Minister Anna Zalewska rozmawiała z przedstawicielami Episkopatu o katechetach

Resort edukacji proponuje ponadto, aby zasady oceniania z religii i etyki były ustalone według skali ocen określonej w statucie szkoły, a nie według skali ocen przyjętej w danej klasie. "Wewnątrzszkolny system oceniania jest dokumentem spójnym, obowiązującym wszystkich uczniów w szkole i powinien również określać zasady oceniania uczniów z religii/etyki" - uzasadnienia MEN.

Czytaj także: Religia w szkołach: MEN powinno mieć narzędzia do oceny pracy katechetów

Jednocześnie projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie przepisów przejściowych. Chodzi o umożliwienie dostosowania statutów szkół (w zakresie oceniania nauki religii i etyki) do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu oraz zastosowania ich także w funkcjonujących jeszcze szkołach starego ustroju szkolnego, tj. w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz klasach tych szkół prowadzonych w szkołach innego typu.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej. W 1992 r. MEN wydało rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nim rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, czy nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Zarówno lekcje etyki, jak i religii organizowane są na wniosek rodziców lub samych uczniów, jeśli są oni pełnoletni. Przepisy te dotyczą wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Cath, 2018-03-06 08:50:13

  Nie rozumiem, dlaczego wszyscy, łacznie z tzw mediami, pomijają dziwnym milczeniem fakt, że katecheci świeccy będący nauczycielami przedmiotowymi, prócz prowadzenia katechezy, SĄ WYCHOWAWCAMI? To takie zakłamywanie rzeczywistości, żeby iść na rękę Krk? Żeby potwierdzać chore wymysły niezbornych umys...łów? Z jakiej racji mamy się godzić na wychowywanie naszych dzieci przez księdza i zakonnice, jeśli już teraz wszechobecność religii katolickiej zaprzecza Ustawie Zasadniczej, gwarantującej wolność sumienia i neutralność światopoglądową i religijną pańśtwa?  rozwiń
 • bc, 2018-02-27 15:17:50

  Religia do salek katechetycznych. Kościół niech weźmie łapy od kasy państwowej!!!!
 • danderek, 2018-02-26 18:30:43

  Pełna indoktrynacja.Co z uczniami niewierzącymi? Oburzająca decyzja.