PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest w placówkach opiekuńczo -wychowawczych. List do minister Zalewskiej i Rafalskiej

  • MIW    1 czerwca 2017 - 16:37
Protest w placówkach opiekuńczo -wychowawczych. List do minister Zalewskiej i Rafalskiej
Inicjatorzy akcji protestacyjnej dopominają się o stworzenie programu osłonowego dla zwalnianych pedagogów. (fot. pixabay.com)

W Dzień Dziecka swój protest rozpoczęły wychowawczynie i wychowawcy, a także specjalistki i specjaliści pracujący w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Pierwszym działaniem w ramach ich akcji było wysłanie listów do Elżbiety Rafalskiej (Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) oraz Anny Zalewskiej (Minister Edukacji Narodowej).
• Inicjatorzy akcji oczekują od rządu rozpoczęcia rozmów dotyczących przywrócenia Karty Nauczyciela dla wszystkich wychowawców, pedagogów, psychologów i terapeutów.

• Domagają się ponadto otoczenia pomocą tych pracowników, którzy tracą pracę z powodu reorganizacji placówek.

• Ich zdaniem rząd dzieli nauczycieli na lepszych – mających prawa nauczycielskie oraz pedagogów drugiej kategorii – pracowników samorządowych.

- My, pedagodzy psycholodzy i terapeuci protestujemy przeciwko dalszemu traktowaniu nas jak urzędników i domagamy się rozwiązania problemów, które są skutkiem wykreślenia wychowawczyń i wychowawców z Karty Nauczyciela. Nie możemy już dłużej przymykać oczu na negatywne skutki odebrania nam praw pracowniczych: obniżenie wynagrodzenia, wydłużenie czasu pracy, odebranie części urlopu i uprawnień socjalnych, brak ścieżki awansu oraz utrudnienie możliwości doskonalenia zawodowego – czytamy w pierwszych zdaniach listu. Jego autorzy zwracają uwagę, że charakter pracy psychologów i terapeutów wymaga od nich wszechstronnej wiedzy i umiejętności pedagogicznych, a to z kolei wymusza konieczność ciągłego szkolenia się i podnoszenia kwalifikacji.

- Przy braku rozwiązań systemowych oraz groszowych zarobkach samodoskonalenie się jest bardzo utrudnione, z oczywista szkodą dla naszych dzieci – wskazują.

Potrzebny jest program osłonowy dla zwalnianych pedagogów

W dalszej części listu autorzy zwracają uwagę na przekształcenia mające miejsce w domach dziecka. Placówki te dostosowują się do mniejszych grup wychowanków, w wyniku – jak czytamy w liście – „tracą pracę kolejni pedagodzy”. Stąd też inicjatorzy akcji protestacyjnej dopominają się o stworzenie programu osłonowego dla tych pedagogów, którzy są zwalniani z powodu wdrażania ustawy.

- Pani Minister, odebranie nam praw i obowiązków wynikających z Karty Nauczyciela nigdy nie było merytoryczne i nigdy nie miało na celu dobra dzieci. Jedynym powodem tych bezzasadnych i nieracjonalnych działań była awersja biurokratów do praw pracowniczych oraz ich lekkomyślny pęd do ciągłego zmniejszania kosztów działalności domów dziecka – przekonują autorzy listu. Argumentują też, że skutkiem tej sytuacji jest większa rotacja pracowników w placówkach, a to z kolei negatywnie odbija się na ich podopiecznych.

Swój wywód autorzy listu kończą przypomnieniem, że inni wychowawcy pracujący z tymi samymi dziećmi, ale w innych placówkach (w specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych) są traktowani jak nauczyciele.

- Uważamy, że takie dzielenie pedagogów jest bezpodstawne i niesprawiedliwe. Jesteśmy oburzeni faktem, że rząd dzieli nas na lepszych – mających prawa nauczycielskie oraz pedagogów drugiej kategorii – pracowników samorządowych, pomimo, że wszyscy posiadamy takie same kwalifikacje, obowiązki i ponosimy taką samą odpowiedzialność. Wychowujemy i uczymy te same dzieci, oczekujemy więc godnego i równego traktowania każdego z nas. Jesteśmy pedagogami, nauczycielami, opiekunami, przewodnikami dzieci, ale nie jesteśmy urzędnikami - czytamy w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Wychowawca placówki op.-w, 2017-06-03 18:52:46

    Kiedy Pis był opozycją jego posłowie obiecywali szybki powrót pod KN. Ostatnio wiceminister MRiPS z PISu Szwed powiedział w tv, że nie przypomina sobie żeby coś takiego obiecywał... tak samo Witek, Zalewska. Ale my pamiętamy o waszych obietnicach...nawet projekt ustawy złożyliście! Wstyd! Kłamaliści...e wtedy i kłamiecie teraz.  rozwiń
  • alex, 2017-06-01 19:30:50

    potrzebny program dla wszystkich zwalnianych, w tym pedagogów