PARTNER PORTALU
 • BGK

Przed lekcjami do hymnu

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    3 kwietnia 2013 - 07:37
Przed lekcjami do hymnu

Uczniowie powinni co tydzień wspólnie recytować tekst „Mazurka Dąbrowskiego” – proponują w liście do minister edukacji narodowej posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Marcin Horała z Fundacji Republikańskiej.
Według autorów listu obecnie większość uczniów zna w najlepszym razie tylko jedną z czterech zwrotek hymnu państwowego - informuje „Dziennik Polski".

Zdaniem cytowanego przez gazetę dr. Jerzego Lackowskiego, byłego małopolskiego kuratora oświaty, wprowadzenie w szkołach takiego rozwiązania może przynieść pozytywne efekty.

Wspólna recytacja czy odśpiewanie hymnu może być elementem integrującym i budującym świadomość narodową wśród uczniów. Pomysł popiera też Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Zastrzeżenia zgłaszają natomiast dyrektorzy szkół. Jeden z nich, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie Jerzy Giza powiedział gazecie, że często odgórne administracyjne nakazy przynoszą odwrotne skutki do zamierzonych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • ziuta, 2013-04-07 14:58:27

  Do "muzyk" No oczywiście: jak nawet dzieci w SZKOLE WIEJSKIEJ poradziły sobie... Bo "muzyk" to pewnie w Warszawej edukacji zaznawał
 • muzyk, 2013-04-04 17:14:04

  Zgadzam się z przedmówcą- dzieci świetnie radzą sobie z nauką czterech zwrotek hymnu. Byłam świadkiem,jak dzieci w wiejskiej szkole podstawowej pięknie odśpiewały cały hymn, a ostatnia zwrotka podobała im się najbardziej- jak chce się gronu nauczycielskiemu, to i chce się dzieciom. Przykład idzie ...z góry.I tutaj zachęcałabym naszych parlamentarzystów i samorządowców na różnych szczeblach do nauki i poprawnego odśpiewania hymnu-oj, tutaj jest dużo do życzenia.  rozwiń
 • krzyciel, 2013-04-03 13:30:35

  Znać hymn powinien każdy Polak. I tego powinno się uczyć dzieciaki już w podstawówce (jeśli są w stanie opanować jakiś głupawy wierszyk, to i z hymnem sobie poradzą). Natomiast zmuszanie do śpiewania hymnu to już przesada. Nie da się NAUCZYĆ patriotyzmu - to jest postawa, która wynika z wielu czynni...ków, a przymus jest akurat jednym z tych, które działają na odwrót.  rozwiń