PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedstawiamy ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce

  • PAP    14 stycznia 2015 - 07:11
Przedstawiamy ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica jest najlepszym liceum ogólnokształcącym (fot.staszic.waw.pl)

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.
Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz 17. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w środę podczas gali finałowej w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Czytaj też: Które szkoły są najlepsze?

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów w ub. roku był na trzecim miejscu, a dwa lata temu na szóstym.

Drugie miejsce w rankingu przypadło XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Trzecie miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, czwarte - Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ubiegłorocznemu zwycięzcy rankingu), piąte - Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Na szóstym miejscu uplasowało się XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, na siódmym - VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, na ósmym - LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, na dziewiątym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na dziesiątym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie - powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską - uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych oraz z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego - pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Najlepszym technikum w Polsce zostało Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Szkoła ta była także triumfatorem rankingu w ub. roku, dwa lata temu zajęła czwarte miejsce.

Drugie miejsce w tym roku zajęło Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na czwartym - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie, na piątym - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie.

Szóste miejsce zajęło Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu, siódme - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, ósme - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, dziewiąte - Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu, dziesiąte - Technikum Zawodowe nr 2 w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu.×
KOMENTARZE (2)

  • ATEM, 2015-01-16 14:57:43

    -- uczą w starych zasadach a kikadziesiąt tysięcy specjalistów , brak ,,,
  • Albert, 2015-01-14 08:21:12

    A w jakim mieście jest to liceum?