Przedstawili zalety obniżenia wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala dziecku szybciej się rozwijać i lepiej funkcjonować w grupie rówieśniczej - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. W czwartek wzięła udział w gali finałowej konkursu "Mam 6 lat"
Przedstawili zalety obniżenia wieku szkolnego

Konkurs "Mam 6 lat" powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest elementem kampanii promującej obniżanie wieku szkolnego. Organizatorzy wyłonili w nim najciekawsze działania wspierające adaptację sześciolatków do edukacji szkolnej.

"Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana. To zmiana, która pozwala dziecku szybciej się rozwijać, szybciej funkcjonować w grupie rówieśniczej. Pozwala dziecku na poznawanie świata, na systematyzowanie wiadomości, a to w przyszłości będzie się przekładało na jego sukces edukacyjny" - powiedziała w czwartek Szumilas.

Czytaj też: Złotówka za godzinę pobytu w przedszkolu

Zmiana ta - jak wyjaśniła minister - potrzebuje wsparcia rodziców. "Dlatego poprosiłam rady rodziców przedszkoli i szkół podstawowych, by pokazały, jak przedszkole przygotowuje dziecko do wcześniejszej edukacji szkolnej i jak szkoła podstawowa jest przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich" - powiedziała Szumilas.

Do drugiej edycji konkursu zgłoszono ponad 4,5 tys. prac. Do finału trafiło 16 najlepszych. Ostatecznie nagrodzono rady rodziców w przedszkolach i szkołach oraz uczniów klas 1-3, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako sześciolatki. Wskazano też samorządy, które wyróżniają się największą liczbą sześciolatków w pierwszych klasach.

W kategorii uczniów z klas 1-3 przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca. Nagrodzono: pracę zbiorową uczniów z klasy Ia, Ib i IIa ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Łodzi; Emilię Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie oraz Gabrielę Kuś - uczennicę Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Międzylesiu.

Czytaj też: Ustawa przedszkolna wyrzucona do kosza

Wśród nagrodzonych w kategorii "Rada rodziców przedszkola" miejsca na podium zajęły kolejno: Przedszkole Publiczne w Grębocicach; Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu; Przedszkole Samorządowe nr 9 w Bełchatowie.

Najlepsze prace w kategorii "Rady rodziców szkoły" przygotowały: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej; Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile.

Sześć samorządów otrzymało tytuł "Samorząd na szóstkę". Wśród miast wojewódzkich najlepsza okazała się Warszawa, a Sopot triumfował wśród miast na prawach powiatu. Miasto Wejherowo nagrodzono w kategorii "miasto i gmina miejsko-wiejska od 30 tys. mieszkańców". Gmina Chociwel z województwa zachodniopomorskiego wygrała w gronie gmin do 30 tys. mieszkańców.

Gmina Babiak z województwa wielkopolskiego okazała się najlepsza wśród gmin wiejskich od 5 tys. mieszkańców. "Samorządem na szóstkę" w gminach do 5 tys. mieszkańców może pochwalić się z kolei gmina Czarna z województwa podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Większość państw europejskich zaczyna edukację dzieci w wieku 6 lat. A są takie, co i wcześniej. I jakoś tamci ludzie nie są głupsi od nas (a w wielu przypadkach wydają się mądrzejsi). Ale oczywiście dla nas najlepiej żeby dzieciaki siedziały w domu z rodzicami do 18 lat - bo w szkole może nie staną... się jakimiś "fobami" (ach, to liberalne państwowe wychowanie, z jego tolerancją dla "innych"). rozwiń

krzyciel, 2013-04-24 12:49:17 odpowiedz

Wyjątkowy śmieć. Przecież badania Instytutu Badań Edukacyjnych mówią wprost: sześciolatki nie są przygotowane by rozpocząć naukę w pierwszej klasie. Z przeprowadzonych przez podległą MEN instytucję wynika, że młodsze dzieci słabiej wypadają na egzaminach! To jak to się ma do Twoich kłamstw Szumilas...? Propaganda jak za Stalina, co może jeszcze dzieci będziecie zabierać rodzicom siłą? Gnoje! rozwiń

glews, 2013-04-12 08:14:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE