PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkola i wychowanie wczesnoszkolne, zmiany: Projekt podstawy programowej do konsultacji

  • PAP/AT    12 kwietnia 2016 - 14:56
Przedszkola i wychowanie wczesnoszkolne, zmiany: Projekt podstawy programowej do konsultacji

Nowelizacja ma być podpisana przez minister Annę Zalewską do końca maja (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

• Projekt podstawy programowej dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej w tym tygodniu trafi do konsultacji zewnętrznych.
• Zmiany mają dotyczyć kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia
• Nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji do końca maja.
"W tym tygodniu do konsultacji zewnętrznych ma trafić projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej" - zapowiedziała we wtorek (12 kwietnia dyrektor departamentu podręczników, programów i innowacji MEN Alina Sarnecka.

Według niej, nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji Annę Zalewską do końca maja. Sarnecka podała te informacje na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września 2016 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

Pod koniec lutego resort edukacji na swej stronie internetowej opublikował - jak zaznaczono wówczas - "wersję roboczą" projektu zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Jeśli chodzi o podstawę programową dla przedszkoli istotne zmiany - jakie zawierał roboczy projekt - dotyczyły właśnie kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia.

"W lutym były prekonsultacje podstawy programowej, którą nazywamy małą podstawą programową, która dotyczy umożliwienia przygotowania dzieci sześcioletnich w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym, do nauki czytania i pisania (…). W tym tygodniu planujemy już udostępnienie podstawy programowej do konsultacji zewnętrznych. Planujemy, że ta mała podstawa programowa, dotycząca tylko tego zakresu zmian w edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego zostanie - mamy nadzieję - zostanie podpisana do 31 maja. Taki mamy plan" - powiedziała Sarnecka na posiedzeniu sejmowej komisji.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.