Przedszkola i wychowanie wczesnoszkolne, zmiany: Projekt podstawy programowej do konsultacji

• Projekt podstawy programowej dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej w tym tygodniu trafi do konsultacji zewnętrznych.
• Zmiany mają dotyczyć kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia
• Nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji do końca maja.
Przedszkola i wychowanie wczesnoszkolne, zmiany: Projekt podstawy programowej do konsultacji
Nowelizacja ma być podpisana przez minister Annę Zalewską do końca maja (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

"W tym tygodniu do konsultacji zewnętrznych ma trafić projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej" - zapowiedziała we wtorek (12 kwietnia dyrektor departamentu podręczników, programów i innowacji MEN Alina Sarnecka.

Według niej, nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji Annę Zalewską do końca maja. Sarnecka podała te informacje na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września 2016 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

Pod koniec lutego resort edukacji na swej stronie internetowej opublikował - jak zaznaczono wówczas - "wersję roboczą" projektu zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Jeśli chodzi o podstawę programową dla przedszkoli istotne zmiany - jakie zawierał roboczy projekt - dotyczyły właśnie kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia.

"W lutym były prekonsultacje podstawy programowej, którą nazywamy małą podstawą programową, która dotyczy umożliwienia przygotowania dzieci sześcioletnich w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym, do nauki czytania i pisania (…). W tym tygodniu planujemy już udostępnienie podstawy programowej do konsultacji zewnętrznych. Planujemy, że ta mała podstawa programowa, dotycząca tylko tego zakresu zmian w edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego zostanie - mamy nadzieję - zostanie podpisana do 31 maja. Taki mamy plan" - powiedziała Sarnecka na posiedzeniu sejmowej komisji.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE