Przedszkola nie przyjmują najmłodszych dzieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 08-07-2010
  • drukuj
Rodzice, których dzieci nie przyjęto do przedszkola, mogą skarżyć gminę o odszkodowanie.
Przedszkola nie przyjmują najmłodszych dzieci

Zgodnie z reformą oświatową gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkoli pięcio- i sześciolatków. Dlatego brakuje miejsc dla dzieci najmłodszych. Sześciolatki miały wprawdzie, jak planował rząd, uczęszczać już do szkół, ale szkoły nie zostały na czas przygotowane, więc przyjęły ich zaledwie 5 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W Bydgoszczy przedszkola nie przyjęły 430 młodszych dzieci, czyli ok. 10 proc. zgłoszonych. W dużych miastach, gdzie sytuacja jest stosunkowo najlepsza, miejsc nie ma dla 10 – 20 proc. najmłodszych. W mniejszych miejscowościach skala odmów sięga 70 proc. Ale zdarzają się punkty, w których jest jeszcze gorzej. W Kętach, w gminie Lubicz czy w Spytkowicach w Małopolsce odesłano do domów nawet 80 proc. dzieciaków.

Zdaniem Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz i prezes Związku Gmin Wiejskich RP, to wina rządu, bo jeśli chciał, by sześciolatki chodziły do szkół i nie blokowały miejsc w przedszkolach, powinien dać na to pieniądze.

Prawnicy podkreślają, że miejsce w przedszkolu to konstytucyjne prawo rodziców. Zatem ci, którzy czują się poszkodowani, niech skarżą gminę. Sąd może już na pierwszej rozprawie nakazać umieszczenie dziecka w przedszkolu – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

do P: Ojciec pracuje, matka wychowuje. Tak wygląda zdrowa rodzina.

M, 2010-07-09 08:21:04 odpowiedz

Do M: a kto zarobi na utrzymanie dzieci i zajmujących się nimi rodziców?

P, 2010-07-08 16:01:04 odpowiedz

Na ile określić wartość sporu i jaka wysokość opłaty sądowej ? ..... I skąd wziąć na to pieniądze?

P, 2010-07-08 15:58:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE