PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkola prywatne i publiczne: Ruszył nabór. Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

  • PAP/AT    24 marca 2017 - 09:09
Przedszkola prywatne i publiczne: Ruszył nabór. Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?
Obecnie prywatne i publiczne przedszkola mają podobne standardy (fot.flickr.com)

Liczebność grupy, sposób przygotowania posiłków, godziny pracy, wysokość opłat – to wszystko muszą wziąć pod uwagę rodzice szukający miejsca w przedszkolu dla swojego dziecka podczas trwającego właśnie naboru.
• Rozpoczęły się nabory do przedszkoli.

• Obecnie prywatne i publiczne przedszkola mają podobne standardy i realizują dokładnie tę samą podstawę programową dla dzieci.

• Tym, co zwykle wyróżnia przedszkola prywatne, jest mniejsza liczebność grup.

"Przed każdym z rodziców przyszłych przedszkolaków stoi, jak co roku, trudny wybór. Decyzję zawsze należy podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników, m.in. czas otwarcia placówki, potrzeby dziecka i rodzica, kadrę pedagogiczną i wspomagającą dzieci, a także to, czy dana placówka dysponuje nowoczesnym i atrakcyjnym dla dziecka wyposażeniem edukacyjno-rozwojowym" - powiedziała Katarzyna Karniej, koordynatorka projektów oświatowych z jednej z firm doradczych.

Obecnie prywatne i publiczne przedszkola mają podobne standardy i realizują dokładnie tę samą podstawę programową dla dzieci, objętych obowiązkiem przygotowania przedszkolnego.

Tym, co zwykle wyróżnia przedszkola prywatne, jest mniejsza liczebność grup, do których należą dzieci. Na ułatwienia mogą też liczyć szczególnie zapracowani rodzice. "Przedszkola prywatne często są dłużej czynne niż te publiczne. Mogą się również wykazać daleko idącą elastycznością w tej kwestii. Zaś dla rodzica pracującego w dzisiejszych czasach niejednokrotnie dłużej, niż 8 godzin dziennie, jest to bardzo wygodna opcja" - podkreśliła Karniej.

Czytaj też: Samorządy nie będą mogły brać pieniędzy za pobyt 6-latka w przedszkolu

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że za takimi udogodnieniami niejednokrotnie idzie w parze cena. W grę wchodzą tu bowiem dodatkowe należności, takie jak czesne czy opłata za posiłki. Nie ma też czasowo określonego darmowego pobytu dziecka w przedszkolu tak, jak to jest w przedszkolach publicznych.

Wiele niepublicznych placówek nie dysponuje odpowiednią infrastrukturą i posiłki nie są przygotowywane na miejscu, ale przez firmy cateringowe i dowożone do przedszkola, co dla wielu rodziców również może być argumentem przeciw tej formie opieki.

Jak zaznaczyła Katarzyna Karniej, przedszkola publiczne oferują obecnie bogatą ofertę zajęć dodatkowych czy naukę języków obcych. Ponadto rodzic płaci tylko za faktyczny czas pobytu dziecka oraz za posiłki, które jego dziecko zjadło w placówce, a więc opłaty są z reguły znacznie niższe niż w przedszkolach niepublicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.