PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkola publikując zdjęcia dzieci często łamią prawo

  • dziennik Gazeta Prawna    1 października 2015 - 09:52
Przedszkola publikując zdjęcia dzieci często łamią prawo
Przedszkole nie może wykorzystywać zdjęć podopiecznych bez zgody ich rodziców (fot.fotolia)

Dzieci korzystające z usług placówek edukacyjnych mają swoje prawa. Wychowawczynie i dyrekcja by publikować fotografie z ich udziałem muszą mieć zgodę rodziców – przypomina radca prawny Jarosław Jastrzębski.
Placówki oświatowe wykorzystują coraz więcej sposobów na dotarcie do potencjalnego klienta. Popularne są nie tylko plakaty, ulotki czy strony internetowe, ale także funpage na portalach społecznościowych. Bardzo często chęć pokazania, jak największej liczbie osób tego, co dzieje się w przedszkolu łamie prawa dzieci i ich rodziców. Pracownicy wstawiają zdjęcia bez konsultacji z opiekunami, tłumacząc się chęcią pokazania swojej pracy. To niezgodne z prawem – wyjaśnia mecenas Jastrzębski.

Tego typu działanie wychowawców łamie przepisy prawa dotyczące ochrony wizerunku. Ponieważ ochrona taka przysługuje każdemu, również dziecku to w tym danym przypadku prawami do takiego wizerunku będą zarządzali w imieniu dziecka rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Tym samym rolą wychowawcy czy też nauczyciela będzie uzyskanie zgody rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, na wykorzystanie jego wizerunku w dany sposób np. w internecie.

Cały artykuł czytaj na gazetaprawna.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.