PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkola zastąpią zerówki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 kwietnia 2011 - 07:18
Przedszkola zastąpią zerówki

W szkołach podstawowych nie będą już działały zerówki. W ich miejsce mogą powstać zespoły lub grupy szkolno-przedszkolne.
Ze względu na ograniczone możliwości przyjmowania dzieci, szczególnie pięciolatków i sześciolatków, do przedszkoli gminy organizują dodatkowe miejsca, gdzie mogą się one uczyć – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Przedszkola – mus i marzenie

Otwierają więc punkty przedszkolne, specjalne zespoły czy w końcu zerówki w szkołach podstawowych. Te ostatnie mają zostać przekształcone w normalne przedszkola. Zerówki mają przestać funkcjonować w szkołach do września 2012 r.

Czytaj też: Żądają zwrotu opłat za przedszkola

Takie zmiany przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświatowym (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Obecnie zakończyły się już jego konsultacje i trwa analiza zgłoszonych uwag. Jak zapewnia resort edukacji, w najbliższych dniach zajmie się nim rząd.

Czytaj też: Przedszkola dybią na pięciolatki

Proponowana zmiana wynika ze zgłaszanych przez samorządy problemów w zakresie funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w szkołach. Te muszą być otwarte w czasie ferii oraz wakacji, kiedy szkoły są zamknięte i nauczyciele nie pracują. Gminy mają więc problem m. in. z ustalaniem prawa pedagogów uczących w szkolnych zerówkach do czasu wolnego. Oznacza to też dodatkowe wydatki dla samorządów.

Czytaj też: Wzrosną opłaty za przedszkola

Zgodnie z wyjaśnieniem MEN w przedszkolach nie są przewidziane ferie zimowe i letnie. Funkcjonują więc przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez gminę na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Tę samą zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Manna, 2011-04-28 09:54:51

    pewnych rzeczy absolutnie NIE DA SIĘ ZASTĄPIĆ!!!! Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, przy podejmowaniu ważnych decyzji ważnych dla dzieci.