PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkolaki staną się ogrodnikami

  • PAP    19 kwietnia 2012 - 19:15
Przedszkolaki staną się ogrodnikami

W dwunastu tyskich przedszkolach powstaną ogródki, którymi będą się opiekować dzieci. Będą w nich sadzić warzywa i owoce a następnie uczyć się jak przygotować zdrowe posiłki. Na realizację kampanii "Małe ogródki" Tychy przeznaczyły ok. 40 tys. zł.
Celem samorządowego programu "Małe ogródki" jest promocja zdrowego odżywiania wśród najmłodszych oraz ich rodziców. "Poprzez samodzielną uprawę warzyw i owoców oraz przygotowywanie zdrowych posiłków, dzieci dowiedzą się jak jest związek pomiędzy jedzeniem a zdrowiem" - powiedziała w czwartek rzeczniczka urzędu miasta w Tychach Ewa Grudniok.

Dodała, że zainspirował ich projekt studentów jednej z amerykańskich uczelni, którzy założyli ogród i zaangażowali w swój pomysł lokalną społeczność. "Wpływ na zorganizowanie tej kampanii miały także wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że co piąte europejskie dziecko cierpi z powodu otyłości" - powiedziała rzeczniczka.

Prace przy zakładaniu ogródków potrwają do 30 kwietnia. Przedszkola będą mogły wybrać projekt ogródka - mała szklarnia/folia lub ogródek otwarty.

Dzieci z 12 przedszkoli będą uprawiały w ogródkach: ogórki, pomidory, sałatę, cebulę, kapustę, pietruszkę, rzodkiewkę, marchew, słonecznik, truskawki, poziomki, lawendę, tymianek, szałwię, fasolę, maliny, porzeczki, borówki, jeżyny, miętę, melisę, oregano.

"Chcemy, by już najmłodsi mieszkańcy Tychów wiedzieli, co zyskujemy jedząc warzywa i owoce, jak komponować i przygotowywać zdrowe posiłki oraz jak świadomie się odżywiać" - poinformowała PAP wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska.

W ramach kampanii będą także organizowane imprezy miejskie skierowane do mieszkańców, dotyczące zdrowego odżywiania.

Na założenie ogródków miasto przeznaczyło ok. 40 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.