PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkolanki nie mają kwalifikacji by uczyć języka obcego pięciolatki

  • PAP/AT    8 czerwca 2015 - 09:02
Przedszkolanki nie mają kwalifikacji by uczyć języka obcego pięciolatki
fot.fotolia

Tylko 36 proc. polskich przedszkoli zatrudnia nauczycieli mających kwalifikacje do nauczania języka obcego.




Od 1 września wszystkie pięciolatki będą się uczyły języka obcego. Nie wszystkich to cieszy, bo "uczyć będą często nieprzygotowane przedszkolanki" – informuje "Gazeta Wyborcza".

Nauczycieli mających kwalifikacje do nauczania języka obcego zatrudnia tylko 36 proc. polskich przedszkoli – wynika z danych z Systemu Informacji Oświatowej.

Czytaj też: Nauka języków to słaba strona polskich szkół

Pracownicy przedszkoli na uzupełnienie kwalifikacji mają czas do 2020 r. Do tego czasu mogą uczyć dzieci języków, nawet jeśli nie ma dowodów, że są na to gotowi.

"Błędy wpajane dziecku się zakorzeniają, a później niełatwo się ich wyzbyć" – przyznaje anglistka Agnieszka Horyza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (5)

  • Grażyna, 2015-06-16 09:44:15

    Stanowisko ZNP, oczywiście wydane już PO terminie wywalenia z pracy wielu nauczycieli w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych!! "2015-06-01 11:05:49 Stanowisko ZNP ws. ograniczania wymiaru zatrudnienia nauczycielom przedszkoli W ostatnich dniach otrzymujemy informacje o próbach ogra...niczania wymiaru zatrudnienia nauczycielom przedszkoli, realizujących w ramach podstawy programowej zajęcia związane z przygotowaniem do nauczania języka obcego, ze względu na rzekomy brak kwalifikacji do realizacji tego rodzaju zajęć. Należy zauważyć, że zdaniem ZNP występuje różnica normatywna między zajęciami „przygotowania do nauczania języka obcego” a „nauczaniem języka obcego”. Z tego względu wymagań kwalifikacyjnych dotyczących nauczania języka obcego nie można odnosić do zajęć związanych z przygotowaniem do nauczania języka obcego, realizowanych w ramach podstawy programowej. W związku z powyższym do nauczycieli przedszkoli realizujących w ramach podstawy programowej zajęcia związane z przygotowaniem do nauczania języka obcego, nie mogą mieć zastosowania normy dotyczące ograniczenia zatrudnienia. Zgodnie bowiem z treścią art. 22 ust. 2 KN, ograniczenie zatrudnienia może mieć miejsce jedynie w sytuacji wystąpienia stanów, wymienionych w treści art. 20 ust. 1 KN. Zatem podstawą ograniczenia zatrudnienia są: - częściowa likwidacji szkoły, - zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, - zmiany planu nauczania. W sposób oczywisty dwie pierwsze przesłanki nie mogą być utożsamiane z omawianą kwestią. Natomiast odnośnie kwestii zmiany planów nauczania należy podkreślić, że są one określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych(Dz. U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.) i nie dotyczą one przedszkoli. Zatem także ostatnia przesłanka nie może być podstawą do zastosowania ograniczenia zatrudnienia wobec nauczycieli przedszkoli realizujących w ramach podstawy programowej zajęcia związane z przygotowaniem do nauczania języka obcego. Wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński Warszawa, 25 maja 2015 r." "  rozwiń
  • sens, 2015-06-10 12:30:10

    Do Tomek: Przecież o to chodzi, aby zapędzić następną grupę nauczycieli na opustoszałe uczelnie. Ich właścicielami są przecież ci, co tworzą nowe wymagania: zamieniają biologię na przyrodę oraz przygotowanie do życia w rodzinie, plastykę na sztukę, matematykę na informatykę, w-f na .......  rozwiń
  • Gracja, 2015-06-09 19:43:44

    Praca 25 godzin, bez prawa do przerwy, na 30 mkw jest dzieci 35, bez żadnej pomocy innej osoby nawet na minutkę, pampers jak na kasie w markecie, kilkoro dzieci z wadami rozwojowymi, a na dodatek uzyskać uprawnienia do nauczania języka obcego??!! Co jeszcze?? Panie w nauczaniu początkowym też mają ...w klasie język obcy, informatykę, plastykę, w-f. Dlaczego nie muszą kończyć tych uczelni, skoro ich wychowankowie mają taką podstawę programową!!!???  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.