PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkole dla dzieci z autyzmem w Gdańsku

  • PAP    21 października 2010 - 15:09
Przedszkole dla dzieci z autyzmem w Gdańsku

Przedszkole specjalne dla dzieci z autyzmem zostało otwarte w czwartek w Gdańsku. W placówce opiekę znajdzie 40 dzieci. Patronką i fundatorką jest Barbara Piasecka-Johnson.
W Gdańsku powstanie specjalne przedszkole dla dzieci z autyzmem. Przedszkole będzie prowadzone przez Instytut Wspomagania i Rozwoju Dziecka. Jest to pierwsza w Europie replika amerykańskiego Princeton Child Development Institute (druga działa w Istambule). Zdaniem specjalistów, Polska staje się europejskim liderem w kompleksowej pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

Dyrektor placówki Anna Budzińska powiedziała, że przedszkole może przyjąć 40 dzieci.

Pod opieką instytutu znajduje się także ok. 200 rodzin z całego kraju. Dzięki nowej siedzibie skróci się czas oczekiwania na konsultację z obecnych trzech - czterech miesięcy do miesiąca. Instytut prowadzi także szkolenia dla nauczycieli i studentów z zakresu terapii dzieci autystycznych.

Terapeutka instytutu Anna Lubomirska zapewniła, że 50 proc. dzieci autystycznych poddanych intensywnej terapii jeszcze przed ukończeniem czwartego roku życia, przechodzi do masowych przedszkoli i szkół i nie odróżnia się od swoich rówieśników. Pozostałe dzieci dzięki terapii funkcjonują znacznie lepiej niż przed jej rozpoczęciem.

Uczestnicząca w uroczystości Barbara Piasecka-Johnson przyznała, że jest bardzo dumna, że pomogła sfinansować powstanie budynku i działalność instytutu. Podkreśliła, że instytut pomaga nie tylko dzieciom i ich rodzicom ale też kształci nauczycieli i terapeutów.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister edukacji Katarzyna Hall, przedstawiciele władz Gdańska, Fundacji Barbary Piaseckiej-Johnson i Uniwersytetu Gdańskiego oraz reprezentanci wielu ośrodków dla dzieci autystycznych z całego kraju.

Fundatorem budowy placówki o powierzchni ponad dwóch tys. m kw. jest Barbara Piasecka-Johnson oraz fundacja jej imienia. Działkę przekazało miasto.

W czwartek wieczorem w Sopocie odbędzie się aukcja dzieł sztuki, m.in. grafiki Zdzisława Beksińskiego i broszki projektu Palomy Picasso, z której dochód będzie przeznaczony na wyposażenie przedszkola.

Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwoju. Od 1995 do 2007 r. liczba dzieci z rozpoznanym autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi wzrosła aż 10-krotnie (według American Academy of Pediatrics). W 1995 r. było ich zaledwie 6 na 10 tys. urodzeń, podczas gdy w 2007 r. zanotowano już 60 dzieci z zaburzeniem autystycznym i pokrewnymi. Oznacza to, że jedno dziecko na 166 urodzeń ma zaburzenie autystyczne lub zaburzenie pokrewne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.