PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkole dla każdego dziecka w Sejmie

  • GK    29 lutego 2012 - 11:38

W czwartek, 1 marca o godz. 12.45 odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Związku Nauczycielstwa Polskiego „Przedszkole dla każdego dziecka”.
Projekt zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Daje też dzieciom dwuletnim prawo do wychowania przedszkolnego. Ta propozycja jest alternatywą dla nieudanej ustawy żłobkowej.

Uzasadnienie wygłosi przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Według związku przedszkola powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie ze środków własnych gmin, ponieważ Polska, mimo pewnej poprawy, zajmuje ostatnie miejsce w zakresie edukacji przedszkolnej i daleko nam do średniej europejskiej wynoszącej blisko 90 proc. W roku szkolnym 2010/2011 wychowaniem przedszkolnym objętych było 1059,3 tys. dzieci, co oznacza, że poza systemem pozostawało ok. 35 proc. dzieci w wieku 3-5 lat, w tym ok. 50 proc. dzieci z terenów wiejskich;

W dodatku przesunięcie o dwa lata obniżenia obowiązku wieku szkolnego pogorszy sytuację dzieci trzy– i czteroletnich, ponieważ miejsca w przedszkolach będą w pierwszej kolejności zarezerwowane dla dzieci pięcio– i sześcioletnich;

ZNP podkreśla, że sytuację rodziców pogorszyła, w sposób sprzeczny z zamierzonym celem, nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 5 sierpnia 2010 r., zmieniająca zasady naliczania opłat za przedszkola (5 godz.). W wielu miastach opłaty za przedszkola znacznie wzrosły.

Finansowania przedszkoli z budżetu domagają się także samorządy, dla których prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.