PARTNER PORTALU
 • BGK

Przedszkole ze zdrowaśką

 • Przegląd prasy/Metro    14 września 2011 - 07:43
Przedszkole ze zdrowaśką

Przedszkola wciskają zajęcia z religii w darmowe pięć godzin, które dzieciom gwarantuje prawo. Resort edukacji w zajęciach z religii nie widzi problemu.
Dziecko ma prawo do pięciu darmowych godzin w przedszkolu. W tym czasie ma się m.in.: bawić, przebywać na powietrzu, uczyć wiązać buciki, szykować do nauki literek, śpiewać i tańczyć. Dokładnie wylicza to tzw. podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Ale wiele przedszkoli w tym gratisowym czasie organizuje także zajęcia z religii, choć o niej program ułożony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej milczy – pisze „Metro”.

Urzędnicy MEN w pierwszej chwili byli zdziwieni. Ale po przewertowaniu przepisów, uznali, że wszystko jest w porządku, bo religię w przedszkolu gwarantują inne regulacje, m.in. te wynikające z konkordatu (umowy między Polską a Stolicą Apostolską).

I tak: – religię dla maluchów organizuje się na życzenie rodziców – dwa razy w tygodniu po pół godziny – w ramach planu zajęć. Program i podręczniki opracowuje Kościół, – lekcje opłaca gmina. Co ważne: przedszkole nie może pobierać za takie zajęcia opłat od rodziców.

Nikt nie potrafi odpowiedzieć, czy przepisy wynikające z konkordatu i podstawa programowa MEN się nie wykluczają. W efekcie – co przedszkole, to obyczaj – podaje „Metro”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Pytający, 2011-09-14 14:16:49

  Pytanie pozostaje - dlaczego autor boi się podpisać pod swoim tekstem...? Pytanie do j53: Kto dał Ci mózg? Myślałeś o tym? I jeżeli dał to go używaj, a sprawę lekcji religii należ pozostawić samorządom i rodzicom - to się nazywa społeczeństwo obywatelskie. Sowiecki model nakazów z góry musi miną...ć - chyba, że ktoś marzy za powrotem PRL-u?  rozwiń
 • j53, 2011-09-14 13:29:39

  Dla Pytającego: Żal mi Ciebie ubezwłasnowolniony człowieku. Zapewniam Cię, że nie każdy musi udawać się na kolanach kościoła. Postaraj się zrozumieć, że ludzki umysł to potęga, poczytaj trochę, a może jednak coś zrozumiesz poza przeróżnymi indoktrynacjami - kto wie, plany boskie są podobno ni...eodgadnione, więc ...  rozwiń
 • Pytający, 2011-09-14 10:38:46

  Dlaczego ten artykuł nie jest podpisany? Czyżby lewactwo wstydziło się swojego "lewactwa"? Kim jesteś ty, który teraz wyszydzasz? Za kilka lat będziesz biegał do kościoła, bo "na starość każda k... najcnotliwsza" (mówił Zenon Kliszko, tow.)