Przedszkolom grozi likwidacja

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-05-2010
  • drukuj
Przedszkola założone za pieniądze z UE, nie mają zagwarantowanej ciągłości finansowania.
Przedszkolom grozi likwidacja

Pierwsze gminy, które założyły przedszkole za fundusze z UE, staną w tym roku przed problemem, skąd wziąć pieniądze na ich utrzymanie. Dotacje były przyznawane na dwa lata – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Program operacyjny „Kapitał ludzki” nie gwarantuje im ciągłości finansowania. Większość przedszkoli za unijne pieniądze powstała w małych gminach. Nie stać ich na utrzymanie placówek po zakończeniu realizacji projektu. Mogą startować w konkursach ponownie, ale będą musiały konkurować z samorządami, które nie korzystały jeszcze z dotacji.

Samorządy muszą się również liczyć z tym, że będą przegrywały w konkursach z fundacjami rodziców, którym niektóre województwa przyznają preferencyjne punkty. Fundacji, która nie uzyska ponownie unijnego dofinansowania, przysługuje dotacja z budżetu gminy w wysokości 40 proc. wydatków na dziecko.

Największym problemem jest to, że w niektórych województwach przedszkola utworzone za środki z UE nie mogą już liczyć na unijną pomoc. Województwo podkarpackie wyczerpało całą pulę unijnych funduszy przyznanych mu na przedszkola do 2013 r. Pieniądze na przedszkola w 2010 r. skończą się także w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogranicza dostęp do funduszy samorządom, które nie chcą tworzyć nowych miejsc w przedszkolach, lecz jedynie zwiększać jakość oferty w już istniejących. Zgodnie ze stanowiskiem resortu dofinansowanie powinno być przyznawane w pierwszej kolejności tym gminom, które zwiększą liczbę dzieci objętych edukacją przedszkolną – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A po co nam przedszkola dla dzieci ? Przecież urzędy panstwowe jeszcze są mało rozbudowane. I na to ! są pieniądze potrzebne,Niech żyją w przepychu darmozjady.

Artiko, 2010-05-20 09:42:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE