PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekazywanie prowadzenia szkół na wsi to konieczność

  • GK    20 czerwca 2011 - 08:41
Przekazywanie prowadzenia szkół na wsi to konieczność

Samorządy wiejskie mają za mało środków na prowadzenie szkół. Dlatego wszystkie prędzej czy później zostaną oddane stowarzyszeniom lokalnym.
Z raportu przygotowanego przez Związek Gmin Wiejskich RP wynika, że choć samorządy wiejskie otrzymują zwiększoną subwencję oświatową, to i tak muszą dopłacać do niej ze środków własnych, robi tak ponad 95 proc. samorządów wiejskich.

Czytaj też: Zatrudnienie w szkołach musi być proporcjonalne do liczby uczniów

Wielkość luki finansowej sięga od 3 do 18 proc. całego budżetu gmin oraz od 12 do 52 proc. wszystkich wydatków na oświatę.

W gminach w których już przekazano szkoły lokalnym stowarzyszeniom po początkowym sprzeciwie mieszkańców udało się przekonać rodziców do tego rozwiązania.

Czytaj też: Samorządy mają wpływ na jakość edukacji

Teraz sami są za przekazywaniem szkół. To jak ważna jest szkoła na wsi podkreślają działacze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Środowiska Lokalnego Z Edukacją w Przyszłość.

Gdy szkoła wiejska jest daleko od ucznia – tak jak zresztą poczta, sklep, bank – to uczeń musi do niej dojechać. Musi dotrzeć na przystanek zbiorczy niezależnie od śniegu, deszczu. Wiele godzin jest z dala od domu.

Według działaczy rodzic też ma daleko do szkoły i rzadko się z nią kontaktuje. Wszystkie zajęcia dodatkowe są problemem, bo trzeba na nie dojechać, a autobus jest dwa, trzy razy w ciągu dnia. Wielu rodziców nie może dowieźć dziecka, bo nie ma samochodu. Szkoło blisko domu to miejsce ważne - uważają członkowie stowarzyszenia.

Według nich stowarzyszenie po przejęciu szkoły zyskuje samodzielność, integrację rodziców i innych mieszkańców, przestrzeń publiczną dostępną dla wszystkich, organizowanie edukacji formalnej i nieformalnej dla wszystkich grup wiekowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.