PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeprowadzka radomskiego ratusza ożywi starówkę

  • PAP    15 czerwca 2011 - 13:50

W ciągu niecałych dwóch lat w Radomiu ma zostać wybudowana nowoczesna siedziba Archiwum Państwowego. Dawny ratusz, w którym obecnie mieści się archiwum, przejmie miasto.
Nowa siedziba archiwum ma być gotowa do końca lipca 2013 roku. Będzie to obiekt trzykondygnacyjny, o powierzchni ok. 2 tys. m kw.

Oprócz pomieszczeń do magazynowania dokumentów będzie się tam znajdować także sala konferencyjna, sala wystawowa, pracownie naukowe oraz pracownie konserwacji, digitalizacji i opracowania akt.

Budynek ma spełniać wszystkie normy obowiązujące obiekty tego typu. Ma się w nim mieścić ponad 10 tys. metrów bieżących akt. Obecnie radomskie archiwum gromadzi ponad 3,8 tys. metrów bieżących akt i ponad 300 tys. jednostek archiwalnych.

Budowa nowego archiwum będzie kosztować przeszło 9,2 mln zł. Obiekt wybuduje firma Flisbud z Janowa Lubelskiego.

Po zakończeniu budowy do dawnego ratusza – obecnej siedziby archiwum – przeniosą się niektóre wydziały radomskiego magistratu.

Władze Radomia uważają, że przeprowadzka ta wpłynie na ożywienie radomskiej starówki.

Radomskie archiwum od 1963 roku mieści się w dawnym ratuszu usytuowanym w centrum radomskiego rynku. Budynek powstał w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego.

Przez kilkadziesiąt lat pełnił on funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych.

W archiwum gromadzone są dokumenty od dużej wartości historycznej. Według dyrektora placówki – najstarszy z nich pochodzi z 1333 roku i dotyczy jednego z klasztorów na Podlasiu.

Wśród innych ciekawych dokumentów są m.in. akt z 1679 roku potwierdzający przywileje dla miasta Zwolenia z podpisem i pieczęcią króla Jana Sobieskiego, dokumentacja projektowa Akademii Zamojskiej, wnioski o dowody Żydów z radomskiego getta czy akt ślubu Stefana Żeromskiego, zawartego w 1892 roku w Policznej k. Zwolenia z Oktawią Radziwiłłowicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.