PARTNER PORTALU
  • BGK

Przerwa świąteczna w szkołach

  • PAP/JL    22 grudnia 2015 - 07:12
Przerwa świąteczna w szkołach
Zimowa przerwa świąteczna jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego. Fot. Pixabay.com

23 grudnia rozpoczyna się bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach. Potrwa do 4 stycznia. Niedługo po niej rozpoczynają się ferie zimowe.
Formalnie przerwa świąteczna z okazji Bożego Narodzenia potrwa do 31 grudnia włącznie. Ponieważ jednak 1 stycznia, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w piątek, a w sobotę i niedzielę nie ma lekcji, uczniowie wrócą do szkół dopiero w poniedziałek 4 stycznia.

Po dwóch dniach zajęć znów będą mieli wolne 6 stycznia, kiedy przypada święto Trzech Króli, również dzień ustawowo wolny od pracy.

Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, dyrektorzy szkół mogą zdecydować o dodatkowych dniach wolnych w szkole.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska w specjalnym liście do dyrektorów szkół i nauczycieli przypomina, że choć zimowa przerwa świąteczna jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, to te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego.

Dlatego zwróciła się z prośbą o zorganizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice zgłoszą taką potrzebę, choć jak zaznaczyła przepisy prawa wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych.

Niedługo po przerwie świątecznej zaczną się zimowe ferie szkolne. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 16 stycznia a 28 lutego. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Pierwsi – od 16 stycznia do 1 lutego – wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 30 stycznia do 14 lutego przerwę w naukę będą mieli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni – od 13 do 28 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji świąt wielkanocnych – będzie od 24 do 29 marca.

Terminy ferii i przerw w nauce podaje co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.