PARTNER PORTALU
  • BGK

Przesuną rozmowy o Karcie Nauczyciela?

  • PAP    17 września 2012 - 18:25
Przesuną rozmowy o Karcie Nauczyciela?

ZNP chce przesunięcia na późniejszy termin zaplanowanego na wtorek kolejnego spotkania w MEN na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Związek oczekuje zajęcia stanowiska przez resort wobec propozycji zgłaszanych przez samorządowców.
MEN poinformowało, że zaplanowane na wtorek spotkanie odbędzie się.

Rozmowy na temat ewentualnych zmian w ustawie prowadzone są od połowy lipca. Uczestniczą w nich przedstawiciele rządu, oświatowych związków zawodowych i korporacji samorządowych. Dotychczas odbyło się pięć spotkań. Wtorkowe ma być poświęcone strukturze wynagrodzeń nauczycieli.

Czytaj też: Udało się z kartą nauczyciela, uda się z pieczą zastępczą?

"Związek Nauczycielstwa Polskiego z powagą traktuje prowadzone rozmowy, jednak nie możemy się zgodzić na przyjętą przez resort edukacji rolę arbitra pomiędzy stroną samorządową a stroną związkową" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

"Dlatego ZNP oczekuje zajęcia przez MEN stanowiska w zakresie spraw będących przedmiotem negocjacji i samorządowych propozycji. W związku z tym zaapelowaliśmy do minister edukacji Krystyny Szumilas o przesunięcie kolejnego spotkania, planowanego na 18 września i ustalenie terminu tego spotkania po 25 września" - zaznaczył Broniarz.

Jak wyjaśnił 25 września zbiera zarząd główny ZNP, który dokona oceny dotychczasowego przebiegu rozmów i stanowiska MEN oraz dalszego zaangażowania ZNP w toczącą się debatę.

W ocenie Broniarza, dotychczas przedstawione przez stronę samorządową propozycje zmian są bardzo radykalne. Według niego, samorządy chcą dokonać zamachu na niezależność i autonomię nauczyciela poprzez całkowite podporządkowanie organowi prowadzącemu, ograniczyć rolę nadzoru pedagogicznego oraz "uwolnić się" od konstytucyjnego obowiązku prowadzenia publicznych szkół i placówek.

Pod koniec kwietnia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiła założenia - jej zdaniem - niezbędnych zmian ustawowych w oświacie. W ustawie o systemie oświaty zaproponowano m.in. wprowadzenie możliwość przekazywania szkół i placówek oświatowych innym osobom prawnym lub fizycznym bez względu na liczbę uczniów.

W ustawie Karta Nauczyciela strona samorządowa zaproponowała, by zapisy Karty obowiązywały tylko nauczycieli "tablicowych". Opowiedziała się też m.in. za wyższym pensum dydaktycznym, czyli za większą obowiązkową liczbą godzin lekcji prowadzonych przez nauczycieli.KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2012-09-18 22:59:56

    Pacewicz (wyborcza.pl): ... Rozpoczął się bowiem proces transformacji przez likwidację publicznej edukacji...