PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewodnik audio po Białymstoku

  • PAP    1 czerwca 2011 - 13:39

Przewodnik audio po zabytkach Białegostoku z wykorzystaniem audiodeskrypcji, z którego będą mogły korzystać osoby niewidome i słabowidzące, przygotowuje miejscowa Fundacja Audiodeskrypcja
Przewodnik będzie dostępny w listopadzie. Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Białystok słowem malowany”. Zakłada on stworzenie przewodnika audio z audiodeskrypcją do miejskiego szlaku turystycznego esperanto i wielu kultur.

W sumie ma być opisanych osiemnaście punktów. Przygotowane pliki audio będzie można pobrać ze strony internetowej fundacji, a następnie odsłuchiwać je np. na odtwarzaczu mp3 podczas zwiedzania miasta.

Jak powiedział Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja, przewodnik ma pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym wyobrazić sobie, co się przed nimi znajduje. Dodał, że z przewodnika audio będą mogły korzystać także osoby starsze czy turyści.

Według Strzymińskiego, dzięki audiodeskrypcji zwiedzający zatrzymają się przy danym zabytku dłużej i więcej o nim dowiedzą.

Przewodnik będzie prowadził śladami, urodzonego w Białymstoku Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto oraz Jakuba Szapiro, założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

Strzymiński dodał, że będą to nie tylko opisy zabytków, ale też ciekawostki związane z danymi miejscami. Obecnie pracownicy fundacji wytyczają najdogodniejszą trasę „od punktu do punktu” oraz tworzą audiodeskrypcję do poszczególnych zabytków.

Opisane zostaną m.in. miejsce, gdzie znajdował się dom Zamenhofa, kamienica, w której mieszkał Szapiro, a także ratusz, synagoga Piaskower, cerkiew św. Mikołaja, dworzec kolejowy czy Muzeum Historyczne.

W przewodniku znajdą się też pliki dźwiękowe, które pomogą poruszać się między punktami, zarówno zwiedzającym Białystok pieszo, jak i osobom korzystającym z komunikacji miejskiej. Pliki te również będzie można pobrać ze strony internetowej.

W ramach projektu powstaną również nagrania wideo do poszczególnych zabytków. Fundacja wspólnie z prywatną telewizją udostępni krótkie filmy z audiodeskrypcją i oryginalnymi dźwiękami z danego miejsca. Strzymiński powiedział, że dzięki temu wirtualny spacer po Białymstoku będą mogli odbyć ludzie z całej Polski.

Projekt „Białystok słowem malowany” jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w wysokości 18 tys. zł na inicjatywy kulturalne.

Według Strzymińskiego, realizowany przez fundację projekt to świetny pomysł na promocję miasta, pokazuje też, że miasto jest przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Audiodeskrypcja, technika wykorzystana przy tworzeniu tych opisów zabytków i miejsc w Białymstoku, polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co widzi. Pomaga opisać np. to, co dzieje się w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także zabytki czy dzieła sztuki.

W ten sposób osoby niewidome i niedowidzące mają pełniejszy kontakt z kulturą. W kinie, teatrze czy galerii mogą skorzystać ze słuchawek i specjalnie przygotowanych dla nich nagrań.

Fundacja Audiodeskrypcja została założona w 2008 roku przez niewidomych białostoczan, Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską. Głównym celem działalności organizacji jest wprowadzenie techniki audiodeskrypcji do wielu instytucji kultury w kraju.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.