PARTNER PORTALU
  • BGK

Przez ciężkie tornistry uczniowie mają wadę postawy

  • PAP    22 stycznia 2014 - 17:13
Przez ciężkie tornistry uczniowie mają wadę postawy

U ponad 80 proc. uczniów szkół podstawowych przebadanych w miejskim programie zdrowotnym stwierdzono wady postawy. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach - poinformował w środę Urząd Miasta w Częstochowie.
Program zdrowotny "Wczesne diagnozowanie wad postawy u dzieci oraz korygowanie nieprawidłowości" był skierowany do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Był on m.in. - jak podkreśla Urząd Miasta - następstwem ważenia tornistrów wśród uczniów szkół powiatu częstochowskiego, podczas którego wykazano, że co jedenaste dziecko miało za ciężki tornister.

Od października do grudnia ubiegłego roku przebadano ok. 700 uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych w Częstochowie. "Nieprawidłowości wykryto u 83,2 proc. dzieci. Główne problemy to m.in. postawa asymetryczna, postawa niedbała, nieprawidłowe ukształtowanie krzywizn kręgosłupa. Wśród jednej z przyczyn takiego stanu wskazywano m.in. nadwagę" - powiedziała w środę Barbara Pałka z wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie.

Czytaj też:  Dzieci noszą zbyt ciężkie tornistry

Pałka dodała, że w poprzednich latach odsetek przebadanych dzieci, u których stwierdzono wady postawy był niższy - w 2012 roku nieprawidłowości stwierdzono u ok. 58 proc. z 685 przebadanych dzieci.

Jednym z celów tego programu zdrowotnego, jest m.in. zaszczepienie wśród uczniów i ich rodziców działań profilaktycznych, takich jak np. usuwanie z tornistrów zbędnych rzeczy, czy właściwa postawa podczas pracy przy komputerze i biurku. "Zdiagnozowani uczniowie wzięli udział m.in. w gimnastyce a rodzice zostali poinformowani o wynikach badań i otrzymali wskazówki w sprawie dalszego postępowania - wizyt u internisty, czy w poradni wad postawy" - dodała Pałka.

Podczas ostatniego ważenia tornistrów, które częstochowski sanepid przeprowadził półtora roku temu, co jedenaste dziecko z klas 1-3 szkoły podstawowej miało za ciężki tornister. Najcięższy ważył prawie 5 kg natomiast uczeń ważył 26,1 kg, podczas gdy ciężar szkolnego tornistra lub plecaka - według sanepidu - nie powinien przekraczać 10-15 proc. wagi ciała dziecka. W ramach kampanii "Odchudzamy tornistry" zważono wówczas ok. 550 tornistrów uczniów z powiatu częstochowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • uczeń, 2014-01-23 14:33:27

    Jak jest z uczestnictwem w lekcjach WF, jak te lekcje oceniają uczniowie, jaki jest nasz stosunek do aktywności sportowej , kto analizować powinien ten problem i szukać rozwiązań?! Myślę, że tornistry są parawanem za który ktoś chce schować rzeczywiste problemy polskiej szkoły( nie tylko w obszar...ze wad postawy). .Pozdrawiam  rozwiń
  • mirdr, 2014-01-23 13:41:54

    Więc wygląda na to, że winna jest nadwaga oraz zbędne rzeczy w tornistrze (pewnie cegły lub inny ładunek ) - naprawdę " celne" wnioski.