Przez Kartę nauczyciela gminy zbankrutują

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 11-07-2012
  • drukuj
Rosnące koszty edukacji mogą spowodować, że nawet połowa wiejskich gmin będzie mieć problemy z uchwaleniem budżetu na 2014.
Przez Kartę nauczyciela gminy zbankrutują

Zdaniem Marka Olszewskiego ze Związku Gmin Wiejskich resort zamiast rozpocząć debatę na temat poważnych zmian opowiada o kosmetyce. Według niego zmiany w urlopach na poratowanie zdrowia czy likwidacja dodatku wiejskiego nie rozwiążą problemów finansowania oświaty – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Manewry z Kartą nauczyciela

Jeden z głównych postulatów samorządów zmian dotyczy wydłużenia czasu pracy i ścieżki awansu zawodowego nauczycieli oraz skrócenia urlopów.

Przywilejów strzeże Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele chcą protestować przeciwko zmianom w Karcie.

Dlatego MEN na temat zmian wypowiada się ostrożnie i zastrzega, że żadne zmiany bez zgody nauczycieli nie zostaną wprowadzone.

Czytaj też: Batalia o zmiany w Karcie nauczyciela

Samorządy przekonują, że jeżeli do nich nie dojdzie, to w przyszłym roku może się okazać, że połowa małych gmin nie będzie w stanie skonstruować swoich budżetów – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niektóre gminy zbankrutują przez złe zarządzanie i inwestycje robione pod publiczkę, dla wyborczego efektu. I bardzo dobrze, w kapitalizmie słaby musi bankrutować. Panowie ze Związku Gmin chcą ratować swoje stołki i dochody kosztem podatników.

podpisałem, 2012-07-11 21:04:33 odpowiedz

Może płace wlodarzy są jawne i nie maleją. Jezeli nie będą łożyć na nauczycieli, to wreszcie będą mogli należycie zadbać o siebie .Zasiadają w gminach często ludzie, którzi mają zaledwie maturę i decydują o losach szkół i zarobkach nuczycieli. A nuczyciel ma prawo wykorzystać swoje kwalifikacje na t...zw. rynku pracy jak chce - jest wolnym człowiekiem. rozwiń

59725, 2012-07-11 17:46:08 odpowiedz

Ściema, płace "włodarzy" i radnych są jawne można o nich poczytać w internecie. Ale niejawne są zarobki nauczycieli za 18 godzin tygodniowego pensum. To, że przez pozostałe 22 godz. sprawdzają zeszyty i przygotowują się do lekcji widać po testach zewnętrznych uczniów oraz po dodatkach za n...adgodziny, które otrzymują i po kolejnych etatach w innych placówkach. Niech rząd przejmie od samorządów wynagrodzenia nauczycieli i gminy z resztą sobie poradzą. rozwiń

gmina, 2012-07-11 11:45:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE