PARTNER PORTALU
  • BGK

Przez Polskę przejedzie polsko-węgierski Batory Express

  • PAP    11 maja 2011 - 11:08
Przez Polskę przejedzie polsko-węgierski Batory Express

Jedenaście polskich miast znajdzie się na trasie polsko-węgierskiego projektu kulturalnego Batory Express. Jego elementem jest objazdowa galeria zdjęć prezentowana w „nysce” z czasów PRL-u.
Patrycja Paszt, dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie, które zorganizowało przedsięwzięcie, poinformowała, że objazdowa galeria w polskiej „nysce” rozpoczęła swoją podróż 6 maja w Budapeszcie i po czym odwiedza węgierskie miasta Pecs, Szeged, Debreczyn, Miskolc.

Do Polski dotrze 16 maja i odwiedzi kolejno jedenaście miast: Stary Sącz, Nowy Sącz, Tarnów, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Sopot. Trasa licząca ponad 3,2 tysiące kilometrów zakończy się 4 czerwca w Warszawie.

Jak podkreśliła Paszt, podróż służy przede wszystkim zbieraniu oraz prezentowaniu fotografii, pamiątek i wspomnień zwykłych ludzi, związanych z wzajemnymi kontaktami polsko-węgierskimi.

„Przy „nysce” zbierają się bardzo ciekawi ludzie, opowiadają interesujące, wzruszające i dramatyczne historie. Codziennie mamy po 10-15 wpisów, na bieżąco nagrywamy też relacje na wideo” – poinformowała dyrektor Centrum Węgierskiego.

Dodała, że z powodu kiepskiego stanu technicznego „nyska” nie jeździ o własnych siłach, ale jest przewożona na lawecie. „Odkąd ją kupiliśmy już sześć razy była naprawiana” – mówiła Patrycja Paszt.

Batory Express został zorganizowany z okazji przekazania prezydencji Unii Europejskiej z Węgier do Polski oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie.

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do kursującego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską.

„Tak jak pociąg Batory umożliwiał wymianę międzykulturową, szczególnie w latach 60-tych i 70-tych, naszym celem jest stworzenie platformy, która pozwoli skonfrontować rzeczywistość ze słynnym „Polak, Węgier, dwa bratanki” – wyjaśnili organizatorzy.

Według nich, projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, do tej pory napłynęło ponad 150 zdjęć a zbiórka wciąż trwa. Na bieżąco nagrywane są wywiady z ludźmi, którzy chcą podzielić się wspomnieniami z podróży, refleksjami dotyczącymi różnic, podobieństw oraz niezwykłymi opowieściami z pociągu.

Wśród najcenniejszych relacji znalazł się między innymi film nakręcony w pociągu Batory przy akompaniamencie piosenki słynnego węgierskiego barda Cseh Tamása „Krakkói vonat” (Krakowski pociąg).

W ramach projektu już niedługo ruszy „polsko – węgierski portal matrymonialny” HUPLove.pl, na którym badane będą historie mieszanych związków. Dodatkowo w Polsce, na trasie „nyski” przewidziane są specjalne atrakcje takie jak konkurs na „prze-malowanie nyski” w Łodzi (26 maja) czy warsztaty kreatywnego pisania (Kraków – 21 maja) i Warszawa (4 czerwca).

Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Węgierskie w Krakowie, a sfinansowało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Węgrzech.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.