PARTNER PORTALU
 • BGK

Przez reformy nauczyciele „uciekają” na urlopy?

 • pt    23 sierpnia 2016 - 16:31
Przez reformy nauczyciele „uciekają” na urlopy?

Urlopu dla poratowania zdrowia udziela dyrektor szkoły. Nie może być on dłuższy jednorazowo niż jeden rok (fot.fotolia)

• Czy gdańscy nauczyciele przestraszyli się zapowiadanych przez rząd reform oświatowych?
• Do poniedziałku, 22 sierpnia, ponad 160 osób złożyło wnioski o urlop zdrowotny.
Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk, przyznał że urlopy "dla poratowania zdrowia" nie są niczym nadzwyczajnym, gdyż wnioski o ich przyznanie wpływają do gdańskiego magistratu każdego roku. Jednak tak duża ich liczba w jednym czasie jest nietypowa. Zarówno on, jak i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, są przekonani, że jest to efekt już zapowiadanych zmian w szkolnictwie.

Jeszcze większego "boomu" urlopowego samorządowcy spodziewają się w przyszłym roku, kiedy to rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów.

- Do dzisiaj 165 osób złożyło prośbę o taki urlop. Gmina, jako pracodawca, musi go udzielić, co oznacza, że zapłacimy za ponad 300 etatów, ponieważ ktoś tych nauczycieli będzie musiał zastąpić. To bardzo ważny koszt, który wynosi około 10 mln złotych – zaznacza wiceprezydent Kowalczuk.

Do dnia 22 sierpnia br. gdańskiej kadrze pedagogicznej udzielono 165 urlopów "dla poratowania zdrowia", z czego 22 wnioski pochodziły od pracowników przedszkoli samorządowych, 60 – ze szkół podstawowych, 12 - z gimnazjów, 32 – z zespołów szkół podstawowych i gimnazjalnych, 14 – z liceów ogólnokształcących i zespołów szkół ogólnokształcących, 25 - szkół zawodowych i innych.

Urlopu dla poratowania zdrowia udziela dyrektor szkoły. Nie może być on dłuższy jednorazowo niż jeden rok. Nauczyciel w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz innych świadczeń pracowniczych - w tym dodatków socjalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • ADG, 2016-09-16 21:51:22

  .... najlepsze reformy sa w Wadimie - zimowa pierzynka , przyda się na Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego organizowanego w czerwcu prze Ciało Pedagogiczne.ADG
 • nauczycielka, 2016-09-16 19:08:57

  Nauczyciele boją się iść na urlop bo mogą już nie mieć gdzie wrócić.
 • wb, 2016-09-12 21:46:48

  Do urlopuzdrowotnego mają prawo nietylko nauczyciele pracownicy prokuratury również ale nikt o tym nawet nie wspomni . ,p