PARTNER PORTALU
  • BGK

Przybywa 6-latków z odroczeniem obowiązku szkolnego

  • PAP    23 sierpnia 2014 - 13:00
Przybywa 6-latków z odroczeniem obowiązku szkolnego

- Do prawie 3,5 tys. wzrosła w woj. śląskim liczba sześciolatków z odroczeniem obowiązku szkolnego - poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach. Po opinie w sprawie szczegółowej diagnozy gotowości szkolnej dziecka zgłosiło się ponad 5,7 tys. rodziców.
W marcu było ok. 520 takich odroczeń, w maju - ok. 1,9 tys. "Od września obowiązek szkolny obejmuje dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Rodzice, którzy podejrzewali, że ich dziecko mogło nie poradzić sobie w pierwszej klasie, mieli prawo skorzystać z takiej możliwość i zwrócić się po opinię do specjalisty. Z ponad 5,7 tys. zgłoszeń rodziców specjaliści wydali łącznie 3491 opinii odraczających obowiązek szkolny" - poinformowała w piątek rzeczniczka katowickiego kuratorium Anna Wietrzyk.

Opinie ws. szczegółowej diagnozy gotowości szkolnej dziecka wydają poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Wśród blisko 3,5 tys. opinii odraczających obowiązek szkolny 427 dotyczyło dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Czytaj też: Szkoły coraz lepiej przygotowane na przyjęcie sześciolatków

Rzeczniczka dodała, że dzieci, które nie pójdą od września do szkoły, będą nadal chodzić do przedszkola. Wśród miast, w których odnotowano największą liczbę odroczeń, są m.in. Częstochowa (ok. 200), a także Cieszyn, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Gliwice (w każdym z przypadków ponad 100).

Według rzecznika Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierza Tutaja nie zabraknie miejsca dla sześciolatków w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych. "Jeśli w ogóle pojawiał się dotąd kłopot z miejscami, to dotyczył on trzylatków i czterolatków, w przypadku pięciolatków i sześciolatków tych miejsc było zawsze wystarczająco dużo. Tym razem też nie będzie problemu. Z zebranych przez nas informacji wynika, że przed rozpoczęciem rekrutacji do przedszkola mieliśmy wiedzę co do liczby dzieci z odroczeniami. Te miejsca zostały zarezerwowane" - dodał Tutaj.

Przeczytaj też: Raport NIK z którego wynika, że szkoły nie radzą sobie z patologią

W Gliwicach również podkreślają, że w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych nie będzie problemu z miejscami. Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gliwicach, jest jeszcze ok. 100 miejsc dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich. "Odroczone dzieci nie zabrały miejsc dzieciom młodszym, gdyż więcej dzieci pójdzie do szkoły (we wrześniu) niż w roku ubiegłym, w tym również dzieci urodzone w drugim półroczu 2008 r., które nie są jeszcze objęte obowiązkiem szkolnym" - poinformowano. Dodano też, że wejście w życie reformy spowodowało, że w porównaniu z rokiem ubiegłym do publicznych przedszkoli pójdzie więcej dzieci trzyletnich - w ub. roku było ich ok. 800, w tym roku będzie ich ok. 1,2 tys.

Od września tego roku realizację obowiązku szkolnego rozpoczną wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. W woj. śląskim do pierwszej klasy pójdzie łącznie ok. 65,5 tys. dzieci, w tym ponad 23 tys. sześciolatków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.