PARTNER PORTALU
  • BGK

Przygotowują zajęcia na Szlak Zabytków Techniki

  • PAP    18 lutego 2013 - 20:00
Przygotowują zajęcia na Szlak Zabytków Techniki

Zajęcia muzealne dla uczniów śląskich szkół w obiektach znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki przygotowują członkowie Klubu Nauczyciela Regionalisty z Katowic. W poniedziałek testowali przykładowy scenariusz lekcyjny w Katowicach.
Nauczyciele opracowali scenariusze zajęć muzealnych dla 10 z 36 obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W poniedziałek ok. 20 członków Klubu Nauczyciela Regionalisty z Katowic odwiedziło na szlaku Galerię Szyb Wilson w Katowicach, aby w trakcie zajęć roboczych sprawdzić i ocenić jeden ze scenariuszy.

"Pomysł jest taki, aby przed rozpoczęciem zajęć muzealnych z uczniami, nauczyciele mogli poznać obiekt, jego historię oraz przygotowany wcześniej scenariusz. Przewodnikiem po obiekcie jest zwykle autor danego scenariusza" - powiedziała opiekunka Klubu Nauczyciela Regionalisty i zarazem nauczycielka-konsultantka Małgorzata Łukaszewska.

Czytaj też:  Zajęcia w plenerze na Szlaku Zabytków Techniki

Oceniła, że te spotkania są bardzo pomocne. "Kiedy widzimy scenariusz, możemy wymienić się uwagami, sprawdzić, czy jest on dostosowany do różnych poziomów nauczania oraz zastanowić się nad jego ewentualnym urozmaiceniem" - wyjaśniła.

Na przygotowanie zajęć muzealnych Urząd Marszałkowski w Katowicach, który jest jednym z inicjatorów zorganizowania lekcji na szlaku zabytków, przeznaczył 35 tys. zł. "W marcu scenariusze będzie można znaleźć m.in. na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki. Będą to kompletne materiały zawierające wskazówki dla nauczycieli, kontekst historyczny obiektu oraz specjalne karty dla uczniów (zwierające np. zadania dotyczące wytapiania żelaza w wielkim piecu - red.)" - powiedział zastępca dyrektora wydziału gospodarki, promocji i współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Adam Hajduga.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozpoczną się wiosną tego roku. Lekcje będą się odbywały w: Hucie Szkła "Zawiercie", Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada" w Karchowicach, robotniczej Kolonii "Ficinus" w Rudzie Śląskiej z 1867 roku, Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum w Gliwicach-Oddziale Odlewnictwa Artystycznego oraz Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego w Ustroniu.

W planach są także cykle spotkań nauczycieli z osobami związanymi z regionem, które będą dzielić się z regionalistami szczegółami związanymi z miastami czy dzielnicami, w których żyją i pracują; oni z kolei wykorzystają te informacje do urozmaicenia zajęć z uczniami.

Kolejne zajęcia robocze dla nauczycieli odbędą się w środę w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Klub Nauczyciela Regionalisty powstał w ubiegłym roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Obecnie skupia 30 nauczycieli różnych przedmiotów, którzy pasjonują się edukacją regionalną, poświęcają jej dużo czasu w szkole i po zajęciach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.