PARTNER PORTALU
 • BGK
2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Przykute łańcuchami głodują w obronie szkół

 • PAP    8 kwietnia 2013 - 15:27
Przykute łańcuchami głodują w obronie szkół

Czwarty dzień w Urzędzie Gminy Darłowo trwa protest głodowy w obronie zlikwidowanego przez radnych na wniosek wójta zespołu szkół w Dąbkach. Cztery kobiety domagają się w ten sposób uchylenia uchwał o likwidacji szkoły podstawowej i gimnazjum.
Głodówka - jak powiedziała w poniedziałek jedna z protestujących Justyna Bindas - jest bezterminowa. "Będziemy tu tak długo, aż nie osiągniemy tego, po co tu przyszłyśmy" - dodała.

Protest rozpoczął się podczas sesji Rady Gminy - trzy kobiety przykuły się łańcuchem do stołu prezydialnego. W niedzielę dołączyła do nich czwarta. Dzieci trzech głodujących kobiet chodzą do likwidowanych szkół, czwarta jest babcią chłopca, który ma pójść do placówki w Dąbkach po wakacjach.

Czytaj też: Ostatni dzwonek dla likwidacji szkół

Likwidacja placówek do skutek niżu demograficznego, kosztów ich utrzymania oraz - jak napisano w uzasadnieniu uchwał - "dążenia gminy, aby w Dąbkach była nadal szkoła, tylko już społeczna".

Wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz uważa, że społeczna szkoła funkcjonowałaby lepiej niż publiczna. Protestujące nie chcą się jednak na to zgodzić, gdyż uważają, że taka placówka nie daje ani gwarancji dobrego nauczania, ani istnienia szkoły, która znajduje się na atrakcyjnym z komercyjnego punktu widzenia terenie.

Czytaj też: Rażąca nieścisłość o likwidacji szkół

Głodujące chcą jak najszybszych rozmów z wójtem. Do takiego spotkania - jak poinformował Kupracz - może dojść w najbliższy czwartek.

"Spotkam się z nimi, bo problem jest ważny. Jeśli te panie twierdzą, że moja diagnoza stanu oświaty w gminie jest błędna, to niech w rozmowach uczestniczą osoby kompetentne, m.in. księgowa szkoły, inspektor oświaty. Niech przeanalizują sytuację. Jest na to cały kwiecień" - powiedział wójt.

Wójt nie przewiduje siłowego rozwiązania protestu. Kupił nawet kobietom trzy pizze, które nie zostały przez nie przyjęte. Protestujące piją jedynie wodę i soki. Dwóm z nich w niedzielę trzeba było podać kroplówkę.

Przebieg protestu można oglądać w internecie. Na sali obrad włączone są kamery, za pomocą których transmituje się sesje gminy. Wójt wyjaśnił, że kamery pracują ze względu na bezpieczeństwo głodujących.

Justyna Bindas powiedziała, że kamery w zasadzie protestującym nie przeszkadzają, ale wieczorem są wyłączane, bo kobiety "chcą trochę prywatności".

Uchwały likwidujące szkoły zostały negatywnie zaopiniowane przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Opinie te nie były jednak wiążące dla radnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • 777, 2013-04-11 14:24:27

  Zamiast głodować, niech się wezmą za rodzenie dzieci, które mają do tych szkól chodzić!!!
 • krzyciel, 2013-04-11 08:57:30

  Jeżeli gmina uważa, że w Dąbkach potrzebna jest szkoła, to nie może zasłaniać się możliwością utworzenia szkoły społecznej, ale powinna sama nadal prowadzić placówkę. Szkoły niepubliczne (społeczne lub prywatne) nie mogą bowiem stanowić podstawy systemu oświaty w danej gminie, a jedynie jego uzupełn...ienie, wynikające z oczekiwań mieszkańców (którzy chcą dopłacić z własnej kieszeni do funkcjonowania szkoły). Powinien wręcz istnieć ustawowy zakaz tworzenia szkół niepublicznych w tych miejscowościach, w których zlikwidowano szkoły publiczne (np. przez okres 5 lat od likwidacji szkoły). Tym bardziej powinien istnieć zakaz tworzenia szkół niepublicznych przez osoby, które są związane z władzami gminy (a w przypadku szkoły w Dąbkach wśród potencjanych założycieli szkoły społecznej był syn wójta).  rozwiń
 • podpisałem, 2013-04-09 22:37:22

  Wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz uważa, że społeczna szkoła funkcjonowałaby lepiej niż publiczna. Ja uważam, że społeczny, samorządny urząd gminy Darłowo (i wszystkich pozostałych gmin w Polsce) funkcjonowałby o wiele lepiej, niż ten samo-rządowy, kierowany przez Pana Wójta Franciszka Kupracza ...(i innych samo-rządzących Jaśnie Panów Wójtów, Burmistrzów etc.).  rozwiń