PARTNER PORTALU
  • BGK

Przypomną o rotmistrzu Pileckim

  • infobydgoszcz.pl    8 maja 2011 - 10:39
Przypomną o rotmistrzu Pileckim

13 maja w Bydgoszczy odbędzie się marsz poświęcony osobie rotmistrza Witolda Pileckiego.
Inicjatorem akcji społecznej zainicjowanej w styczniu 2008 r. "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") jest Fundacja Paradis Judaeorum.

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin rotmistrza. Z tej to okazji po raz kolejny odbędą się przemarsze w wielu miastach Polski. Do chwili obecnej organizację jubileuszowych Marszów Rotmistrza potwierdzono w 25.

Dzięki staraniom proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - ks. prałata Romana Kneblewskiego - dołączyła do nich również Bydgoszcz.

Rotmistrz Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Auschwitz Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który - dzięki kurierom Armii Krajowej - przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m. in. Raporty o Holocauście.

Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie - na rozkaz gen. Andersa wrócił do Kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.