PARTNER PORTALU
  • BGK

Przysposobienie obronne wraca do szkół. Na razie tylko wybranych

  • MIW    2 czerwca 2017 - 09:55
Przysposobienie obronne wraca do szkół. Na razie tylko wybranych
Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej chce przywrócić przysposobienie obronne do szkół. (fot. twitter.com / MON)

Przysposobienie obronne powinno wrócić do szkół, mam nadzieję że od 2019 roku – zapowiedział na antenie TVP Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej. Jak dodaje resort wprowadza specjalny program pilotażowy do szkół, gdzie funkcjonują klasy mundurowe.
- Do naszego programu zgłosiło się ponad 200 szkół. Wybraliśmy 57 placówek z całej Polski – informuje Macierewicz.

Jak informuje "Rzeczpospolita" zajęcia z przysposobienia obronnego będą odbywać się w II i III klasie szkoły ponadpodstawowej. W tym czasie uczniowie wezmą udział w 185 godzinach zajęć, obejmujących zajęcia teoretyczne, ale też zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, terenoznawstwa, łączności, musztry i bezpiecznego posługiwania się bronią. Program zajęć opracowano w oparciu o szkolenie dla kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. Lekcje odbywać się będą na obiektach wojskowych, a część z nich poprowadzą wojskowi. Na koniec każdego roku szkolnego dla uczestników zajęć ma być organizowana zielona szkoła w formie szkolenia poligonowego.

Szkoły uczestniczące w programie pilotażowym mają otrzymać z MON wsparcie finansowe w wysokości miliona złotych. Resort zapowiada też zmiany prawne, które pozwolą dofinansowywać szkoły przez ministerstwo obrony.

Przysposobienie obronne było obecne w programach nauczania w szkołach ponadpodstawowych do roku 2012. Wówczas zostało z nich usunięte. Przedstawiciele władz oświatowych tłumaczyli wówczas, że przedmiot przygotowywał na czas wojny, a na trudne sytuacje w czasach pokoju powinien przygotowywać młodzież nowy przedmiot, czyli edukacja dla bezpieczeństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.