Przysposobienie obronne wraca do szkół. Na razie tylko wybranych

Przysposobienie obronne powinno wrócić do szkół, mam nadzieję że od 2019 roku – zapowiedział na antenie TVP Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej. Jak dodaje resort wprowadza specjalny program pilotażowy do szkół, gdzie funkcjonują klasy mundurowe.
Przysposobienie obronne wraca do szkół. Na razie tylko wybranych
Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej chce przywrócić przysposobienie obronne do szkół. (fot. twitter.com / MON)

- Do naszego programu zgłosiło się ponad 200 szkół. Wybraliśmy 57 placówek z całej Polski – informuje Macierewicz.

Jak informuje "Rzeczpospolita" zajęcia z przysposobienia obronnego będą odbywać się w II i III klasie szkoły ponadpodstawowej. W tym czasie uczniowie wezmą udział w 185 godzinach zajęć, obejmujących zajęcia teoretyczne, ale też zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, terenoznawstwa, łączności, musztry i bezpiecznego posługiwania się bronią. Program zajęć opracowano w oparciu o szkolenie dla kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. Lekcje odbywać się będą na obiektach wojskowych, a część z nich poprowadzą wojskowi. Na koniec każdego roku szkolnego dla uczestników zajęć ma być organizowana zielona szkoła w formie szkolenia poligonowego.

Szkoły uczestniczące w programie pilotażowym mają otrzymać z MON wsparcie finansowe w wysokości miliona złotych. Resort zapowiada też zmiany prawne, które pozwolą dofinansowywać szkoły przez ministerstwo obrony.

Przysposobienie obronne było obecne w programach nauczania w szkołach ponadpodstawowych do roku 2012. Wówczas zostało z nich usunięte. Przedstawiciele władz oświatowych tłumaczyli wówczas, że przedmiot przygotowywał na czas wojny, a na trudne sytuacje w czasach pokoju powinien przygotowywać młodzież nowy przedmiot, czyli edukacja dla bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE