Przywrócić stary model nauczania historii

Solidarna Polska złożyła w czwartek w Sejmie obywatelski projekt noweli ustawy o systemie oświaty, mający na celu przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września. Pod projektem zebrano 150 tys. podpisów.
Przywrócić stary model nauczania historii

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji ma na celu "zagwarantowanie w formie ustawy nauczania historii w polskich szkołach średnich".

Czytaj też: 120 tys. podpisów za historią po staremu

"Aby naród mógł istnieć musi mieć świadomość własnej tożsamości i historii, (...) która przez dzisiejsze władze jest z polskiej szkoły de facto rugowana" - powiedział Ziobro. W jego ocenie paradoksem jest usuwanie lekcji historii ze szkół, gdy prezydentem Polski jest z wykształcenia historyk, a na czele rządu i Senatu stoją także historycy.

"Można powiedzieć, że historycy jak nigdy wcześniej mają ogromny wpływ na bieg spraw w naszej ojczyźnie i to właśnie oni popełniają grzech szczególnie ciężki, bo są świadomi tego, co czynią. My nie chcemy im pozwolić, aby rugowali historię z polskich szkół" - powiedział Ziobro.

Czytaj też: Projekt dot. historii do odrzucenia

Pomysłodawca akcji "Przywracamy lekcje historii" rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki przypomniał, że przed trzema miesiącami marszałek Sejmu Ewa Kopacz zarejestrowała komitet obywatelski i zgodnie z wymogami ustawy wyznaczyła trzy miesiące na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Dodał, że akcja zbierania podpisów prowadzona była w całej Polsce.

"Po takim gigantycznym wysiłku udało nam się zebrać 150 tys. podpisów" - powiedział Jaki. Podziękował organizacjom pozarządowym i wszystkim ludziom, którzy aktywnie zaangażowali się w zbieranie podpisów.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy jest odpowiedzią na rozporządzenie MEN w sprawie reformy sposobu nauczania lekcji historii. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie wybierają przedmioty, jakich uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a jakich jako uzupełniających. Uczniowie, którzy zdecydowali się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej mają obowiązkowy przedmiot "Historia i społeczeństwo".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE