PARTNER PORTALU
 • BGK

PSL: Kosiniak-Kamysz nie widzi powodów do pozostania minister edukacji na stanowisku

 • PAP/MN    14 października 2016 - 14:30
PSL: Kosiniak-Kamysz nie widzi powodów do pozostania minister edukacji na stanowisku
Trzeba trochę spokoju i ewolucji w szkolnictwie, a nie rewolucji - ocenił prezes PSL. (fot. Paweł Pawłowski)

• Nie znajduję powodów do pozostania minister edukacji Anny Zalewskiej na stanowisku - powiedział w piątek (14 października) szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Zasugerował w ten sposób, że poprze wniosek PO o odwołanie szefowej MEN.
• Platforma złożyła w piątek w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zalewskiej.
Poseł PO Rafał Grupiński poinformował, że Platforma złożyła w piątek w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zalewskiej. Platforma zarzuca minister, że wbrew nauczycielom i rodzicom forsuje "fatalną" reformę edukacji. Według szefowej MEN reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i rozłożona na wiele lat.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że nie widzi "ani jednego argumentu do obrony chaosu proponowanego przez panią minister Zalewską". "Oczywiście będziemy na klubie ten temat dyskutować, ale ja nie znajduję powodów do pozostania pani minister na tym stanowisku" - dodał poseł.

Zwrócił uwagę, że PSL nie było entuzjastą wprowadzenia gimnazjów. Przypomniał, że kiedy AWS przeprowadzała reformę szkolnictwa, przeciwko niej był także Związek Nauczycielstwa Polskiego. "Wtedy trzeba było słuchać głosu rozsądku" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Czytaj tez: Nowoczesna: Żądamy wycofania "chorej" reformy edukacji

"Po kilkunastu latach działania gimnazjów, po zainwestowaniu miliardów złotych przez budżet państwa, ok. 13-14 miliardów przez samorządy, po stworzeniu nowego systemu, trzeba trochę spokoju i ewolucji w szkolnictwie, a nie rewolucji" - ocenił prezes PSL.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Kosiniak-Kamysz złożył nauczycielom życzenia "nadziei na lepsze jutro". Dodał, że "jest głęboko przekonany" o tym, że "antyreformę minister Zalewskiej, ten chaos, który chce wprowadzić" uda się zatrzymać.

"Nie pozwolimy, żeby takie rozwiązania, które niszczą dorobek polskich nauczycieli, szkół, samorządowców wchodziły w życie" - zapewnił szef ludowców.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że według PSL w szkołach potrzeba ciepłego posiłku dla każdego ucznia, niezależnie od statusu materialnego, 20-osobowych klas oraz godziny angielskiego od pierwszej klasy. Jego zdaniem "to zmieni poziom kształcenia naszych dzieci, zmieni możliwości osiągania sukcesu i rozwoju, a nie zmiana tabliczki i fasady".

Czytaj tez: Szydło: Reforma ma poprawić system szkolny i pracę nauczyciela

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją MEN od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • nie dla dobrej zmiany, 2016-10-17 14:00:06

  Do sanacja: ortografia się kłania nieuku!!!
 • Patriota, 2016-10-15 15:57:26

  Jaka przemyślana reforma. Komu ma ona służyć chyba tylko Zalewskiej. Raczej nieudolna,czas przejrzeć na oczy. Polsko obudxź się wreszcie!!!
 • Chełmianin N, 2016-10-15 12:38:14

  MYSZKOWANIE! Najmądrzejszy w PSL-u - Pan Marek Sawicki, a kto załapał czkawki, zadyszki, to kamyszki i piszczą sympatycznie, jak domowe myszki, a w akcji oczyszczania, nasieliły swoje piski! U władzy się było, ładnie się gadało i rządziło i dziś nie piskać, bo mądry rodak wie jak było, no i ...widzimisię nieomylnego już się skończyło. Przegrani mamią, iż to co schrzanili naprawią, bo wprzódy nie myśleli, iż lud prawnie zgnębili, a morał myszki taki: nie ufają Wam już rodaki!  rozwiń