PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL: podzielamy apele samorządów o dogłębne zmiany w Karcie Nauczyciela

  • aw/PAP    25 października 2017 - 15:27
PSL: podzielamy apele samorządów o dogłębne zmiany w Karcie Nauczyciela
Oszczędności, które przyniesie ustawa, zgodnie z deklaracjami rządowymi zostaną przeznaczone na zwiększenie środków adresowanych do małych szkół podstawowych (fot.shutterstock.com)

PSL podziela zdanie samorządów, które oczekują dogłębnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zaznaczył Józef Łopata (PSL) w środę (25 października) w Sejmie podczas II czytania projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W projekcie tym są m.in. zapisy nowelizujące Kartę.
Projekt zakłada m.in. uszczelnienie przyznawania samorządom dotacji przy jednoczesnym ułatwieniu ich rozliczania. Chodzi o dotacje: podręcznikową, przedszkolną, dla szkół dla dorosłych oraz o finansowania świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym. Wśród proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela zawiera zapisy m.in. wydłużające ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli.

"Do zaproponowanych zmian i poprawek mój klub - klub PSL - zajmie stanowisko w głosowaniu" - zapowiedział Łopata.

W swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do zgłaszanych w tracie debaty przez PO i Nowoczesną uwag, że zmiany w Karcie Nauczyciela nie powinny się znaleźć w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

"Po pierwsze: nie sposób nie podzielić głosu przedstawicieli samorządów obecnych na posiedzeniu komisji (sejmowych podczas prac nad projektem). Oczekują one i wiele innych środowisk oczekuje i apeluje o dogłębne zmiany w Karcie Nauczyciela. Po wtóre: oceniły (one), że zaproponowane w Karcie zmiany wiążą się jednak z finansowaniem zadań oświatowych i akceptują je" - powiedział.

"Współpracujemy - jako klub, jako PSL - z wieloma środowiskami samorządowymi (...) i w tej materii się z nimi zgadzamy" - podkreślił Łopata.

Czytaj też: Anna Zalewska: Wszystkie proponowane zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą finansowania

Zauważył także, że oszczędności, które przyniesie ustawa, zgodnie z deklaracjami rządowymi zostaną przeznaczone na zwiększenie środków adresowanych do małych szkół podstawowych.

"Problemom, z jakimi te szkoły się borykają, należałoby poświęcić całe następne wystąpienie" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.