PARTNER PORTALU
 • BGK

PSL: Zamiast likwidować gimnazja trzeba podnieść nakłady na edukację

 • PAP/AT    25 sierpnia 2016 - 16:12
PSL: Zamiast likwidować gimnazja trzeba podnieść nakłady na edukację
Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że likwidacja gimnazjów oznacza mniej pracy dla nauczycieli (Konferencja edukacyjna PSL, fot.twitter.com)

• Gimnazja są najsilniejszym elementem polskiego systemu edukacji, trzeba je poprawiać, a nie likwidować - mówili uczestnicy zorganizowanej przez PSL w Sejmie konferencji edukacyjnej.
• Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do zawarcia "paktu dla oświaty".
Zasiadający w sejmowej komisji edukacji poseł PSL Krystian Jarubas otwierając konferencję powiedział, że rząd PiS szykuje samorządom, rodzicom i uczniom "edukacyjny tor przeszkód". Według niego zapowiadana przez MEN likwidacja gimnazjów nie ma żadnych przesłanek merytorycznych, a wprowadzi jedynie "chaos, demolkę i niepewność". Jak mówił, konsekwencją będzie utrata pracy przez około 37 tys. nauczycieli gimnazjów. Ponadto samorządy poniosą wielomilionowe straty z tego tytułu. Jak mówił, 70 proc. samorządów zrzeszonych w Związku Miast Polskich jest przeciwna likwidacji gimnazjów.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że likwidacja gimnazjów oznacza mniej pracy dla nauczycieli, pogorszenie jakości kształcenia, a także zantagonizowanie społeczeństwa. Jak mówił, zamiast likwidować gimnazja należałoby podnieść nakłady na edukację z obecnych 4,8 proc. PKB do co najmniej 6 proc. PKB, wprowadzić pięć godzin języka angielskiego w tygodniu już od pierwszych klas, zmniejszyć liczebność klas - do 2017 do 25 uczniów a do 2020 roku do 20 uczniów. Postulował też reformę systemu podnoszenia kwalifikacji nauczycielskich, wprowadzenie ponownie lekcji "przysposobienia obronnego" oraz ciepłych posiłków dla uczniów niezależnie od dochodów.

Czytaj też: Powstała koalicja „NIE dla chaosu w szkole”

Na późniejszej konferencji prasowej prezes PSL podkreślił, że polska szkoła potrzebuje dziś przede wszystkim spokoju. "Najważniejsze jest to, by poprawiać reformy, a nie je non stop odwracać: nie wracać też do sentymentów z przeszłości, do czasów PRL" - podkreślił. Zaznaczył, że PSL jest przeciwne likwidacji gimnazjów, bo to nie usprawni funkcjonowania polskiej szkoły, nie podniesie jakości nauczania i wychowania. Według lidera ludowców proponowane przez MEN zmiany cofają rozwój polskiej szkoły i wprowadzają chaos.

Zaznaczył, że PSL przedstawiło podczas konferencji w Sejmie swoje propozycje zmian w oświacie, a teraz zaprasza "do paktu na rzecz oświaty" wszystkie partie polityczne - na czele z PiS, związki zawodowe, samorządy. "Zawrzyjmy wspólny pakt dla oświaty, wypracujmy go razem, to może pomóc, to jest nasza wspólna odpowiedzialność; potrzebna jest tylko otwartość, a nie zamykanie się we własnym kręgu" - powiedział. Jarubas zapowiedział z kolei, że PSL zorganizuje cykl debat na temat edukacji. Wyraził nadzieje, że w ten sposób pakt dla oświaty zostanie wypracowany.

Czytaj też: Reforma szkolnictwa, zmiany: Nowa podstawa programowa, likwidacja przedmiotów. Co jeszcze zmieni się w oświacie?

Obecny na briefingu prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz stwierdził, że konferencja zorganizowana przez PSL to była chyba pierwsza debata nt. edukacji, podczas której padały konkrety, "ponieważ MEN w swojej debacie mówiło raczej o emocjach". "Dziś pojawiły się pytania o źródła finansowania, o zasadność tej rewolucji, o podstawy naukowe tak kategorycznego modernizowania systemu oświaty w wykonaniu minister Zalewskiej. Z tej debaty wynika podstawowa myśl: edukacja nie może być zdominowana przez jedną partię, bo to jest nasze dobro wspólne" - powiedział Broniarz. Wyraził nadzieję, że także MEN zacznie mówić o konkretach, a nauczyciele i rodzice będą uczestniczyli w tej debacie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • zojka, 2016-09-08 14:52:41

  Do Antodotum: zgadzam się w 100%
 • zojka, 2016-09-08 14:51:51

  Do Ninka: PRAWDA, zgadzam się w 100%
 • nauczyciel, 2016-09-08 09:38:32

  a czemuż to Panie nie wprowadziliście tego przez 8 lat waszej wszechwładzy, a teraz sypiecie z rękawa wspaniałymi pomysłami (do ciepłych posiłków dodałbym masujące fotele)