PARTNER PORTALU
 • BGK

Psy w przedszkolu coraz popularniejsze

 • PAP    22 kwietnia 2014 - 07:45
Psy w przedszkolu coraz popularniejsze

- Zajęcia z udziałem wyszokolnego psa zyskują coraz większą popularność w przedszkolach województwa śląskiego. Dotąd udział w nich wzięło ok. 16 tys. dzieci. Takie spotkania uczą, bawią i wychowują - mówią specjaliści.
Dogoterapia to metoda, która doskonale łączy naukę oraz zabawę, a psy potrafią być wspaniałymi terapeutami, rozwijają umiejętność okazywania emocji - przekonują specjaliści z Polskiego Centrum Dogoterapii z Czechowic-Dziedzic, którzy opracowali program "Bezpieczny pies. Bezpieczne dziecko".

"Najważniejsza jest nauka bezpiecznego kontaktu z psem. Dzieci dowiadują się, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak bezpiecznie się z nim bawić. Mówimy im też o rolach, jakie odgrywa w policji, straży pożarnej, czy górskim pogotowiu ratunkowym" - podkreśla Tomasz Wójcik z Polskiego Centrum Dogoterapii.

Nauczycielka wychowania przedszkolnego z Czechowic-Dziedzic Marcelina Wójcik wyjaśnia, że w trakcie trwających około pół godziny zajęć, dzieci - poprzez zabawę z psem - rozwijają m.in. motorykę, czyli ogólną sprawność ruchową.

"Pies motywuje i zachęca dzieci do różnorodnych działań, wszelkiej edukacji, aktywności. Zdecydowanie chętniej uczą się, kiedy w pobliżu jest pies. Jego obecność pomaga im również odzyskać spokój, daje poczucie bezpieczeństwa" - mówi nauczycielka, która szkoli już własnego psa rasy golden retriver.

Oswajanie dzieci z psem, to tylko jeden z elementów tego programu. "Kontakt z nim nie tylko bawi i uczy, ale też wychowuje. Dzieci, dowiadują się, że psa należy pielęgnować i po nim posprzątać. Uczą się, że należy o niego dbać" - dodaje nauczycielka.

Program ruszył w 2011 roku. Dotąd w zajęciach udział wzięło ok. 16 tys. dzieci z przedszkoli oraz klas -1-3 szkół podstawowych z województwa śląskiego. "Zainteresowanie jest ogromne, co widzimy na przykład po wpisach na facebooku" - dodaje Tomasz Wójcik.

Polskie Centrum Dogoterapii z Czechowic-Dziedzic powstało w 2011 roku. Obecnie dysponuje siedmioma wyszkolonymi psami - czterema rasy golden retriver, labradorem, spanielem oraz samojedem. Zajęcia prowadzi pięciu specjalistów.

Od trzech lat program jest realizowany pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Warsztaty Robotów, 2014-04-25 13:39:21

  Takie warsztaty są potrzebne, nie! dla bezproduktywnego siedzenia i słuchania. Wszelkiego rodzaju zajęcia, np.: z robotyki, plastyki czy muzyki które wymagają aktywności dziecka, logicznego myślenia czy uaktywnienia wyobraźni są niezwykle cenne w rozwoju najmłodszych.
 • Eterno Vagabundo, 2014-04-23 00:10:15

  Pies dobrze też, na człowieka, W tym aspekcie wpływa, Że po kontakcie z psem, u człowieka, Energii przybywa.
 • Lidia, 2014-04-22 10:57:14

  Brawo dla dziennikarza piszącego ten artykuł, po raz pierwszy od "NIEPAMIĘTNYCH CZASÓW" :-) , ktoś poprawnie napisał NAUCZYCIELKA PRZEDSZKOLA, a nie przedszkolanka!!!!!!. A przecież PRZEDSZKOLANKA to dziewczynka uczęszczająca do przedszkola, dziś prawie nikt o tym nie pamięta. Tak trzymać...!!!!  rozwiń