Punkty za PIT przy rekrutacji do krakowskich przedszkoli

Podczas tegorocznej rekrutacji dzieci do krakowskich przedszkoli dodatkowe punkty otrzymają ci, którzy płacą podatki w Krakowie oraz deklarujący, że ich dziecko będzie w placówce dłużej niż pięć godzin.
Punkty za PIT przy rekrutacji do krakowskich przedszkoli

Władze miasta chcą też zachęcić jak największą liczbę rodziców, by posłali sześciolatki do klas pierwszych już we wrześniu 2013 r. i mają nowy pomysł: przenoszenie do szkół grup przedszkolnych wraz z wychowawcą. Na takie rozwiązanie muszą się zgodzić dyrektorzy szkół i same przedszkolanki.

"Będziemy już w tym tygodniu spotykać się z dyrektorami szkół i przedszkoli i prosić ich o współpracę. () To, co dzieci mają obecnie w przedszkolu, chcemy zapewnić w szkole, czyli odrębną świetlicę dla sześciolatków, posiłki i opiekę" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Anna Okońska - Walkowicz.

Szkoły, które się zdecydują się na tworzenie odrębnych świetlic dla sześciolatków, w której dzieci miałyby opiekę co najmniej do godz. 17 dostaną na ten cel 35 tys. zł. Rozważane jest także zapewnienie sześciolatkom opieki w czasie wakacji i ferii.

W 2014 r. wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Jak wyliczono do klas pierwszych w Krakowie może trafić wówczas od 10 do 14 tys. dzieci z roczników 2007 i 2008. "Trzeba będzie liczyć się z koniecznością nauki na dwie zmiany" - mówiła Okońska - Walkowicz.

Podczas rozpoczynającej się w piątek rekrutacji do przedszkoli stosowane będą cztery nowe kryteria dodatkowe. Dodatkowe punkty otrzymają ci, którzy płacą podatki w Krakowie oraz deklarujący, że ich dziecko będzie w placówce dłużej niż pięć godzin. "Na tym ostatnim kryterium zależało rodzicom. Udowadniali, że ci którzy posyłają dziecko do przedszkola tylko na pięć godzin, tak naprawdę nie potrzebują tej pomocy" - powiedział Okońska - Walkowicz.

Urzędnicy nie będą sprawdzać, czy rodzice płacą w Krakowie podatki, ale będą wierzyć składanym deklaracjom. "Trzeba mieć zaufanie do ludzi. Dyrektor przedszkola może prosić rodzica o złożenie oświadczenia w tej kwestii" - powiedział dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa Andrzej Adamczyk.

Do dotychczasowych kryteriów naboru dodano także punkty dla dzieci z rodzin wielodzietnych, korzystających z Krakowskiej Karty Rodzinnej 4+ oraz dla dzieci, które w ubiegłym roku nie dostały się do przedszkola pierwszego wyboru czyli placówki najbardziej odpowiadającej rodzicom.

Internetowa ankieta dotycząca kryteriów stosowanych przy naborze do przedszkoli została przeprowadzona w grudniu i styczniu. Rodzice oddali w niej ponad 10 tys. głosów wskazując aż 326 różnych kryteriów, które można by zastosować. Najczęściej pojawiała się propozycja, by dodatkowo punktować pobyt dziecka w przedszkolu dłuższy niż pięć godzin.

W przedszkolach publicznych, niepublicznych i w szkolnych zerówkach w Krakowie będzie w roku 2013/14 w sumie 27 tys. 570 miejsc (z czego 7 tys. 689 w przedszkolach niepublicznych i w punktach przedszkolnych dotowanych przez gminę).

Dzieci w wieku przedszkolnym (licząc także sześciolatków) jest w mieście ok. 29 tys. Urzędnicy spodziewają się, że w czasie rekrutacji do przedszkoli samorządowych zgłoszonych zostanie ok. 20 tys. dzieci podobnie jak w roku ubiegłym. W przedszkolach samorządowych ma powstać 200 nowych miejsc: przy ul. Skwerowej na Dębnikach, w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Goszczyńskiego oraz w Gimnazjum przy ul. Bujaka.

Obecnie z edukacji przedszkolnej korzysta w Krakowie ok. 80 proc. dzieci w wieku 3-6 lat.

Kartę zapisu dziecka do przedszkola rodzice mogą wypełnić w formie elektronicznej lub papierowej, którą składa się w przedszkolu pierwszego wyboru do 2 kwietnia. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 12 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE