PARTNER PORTALU
  • BGK

Pusta szkoła kaszubska

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    28 października 2011 - 07:25
Pusta szkoła kaszubska

W pierwszym w Polsce Liceum Kaszubskim jest wszystko: komputery, projektory, siłownia i tartanowe boisko do kosza. Brakuje tylko uczniów.
Liceum w Strzepczu będzie działało co najmniej do czerwca przyszłego roku, choć żaden uczeń nie przekroczy jego progu. Dlaczego? Bo nie chcą – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Źle się zaczęło dziać już jesienią 2009 r. – w pierwszym Liceum Kaszubskim (drugie jest w Brusach) chciało się uczyć tylko sześć osób, dlatego nie utworzono klasy. Rok później nie zgłosił się już żaden chętny. W szkole zostało 15 uczniów w klasie maturalnej.

Młodzi Kaszubi z gminy Linia nie uwierzyli w wyjątkowość wiejskiej szkoły. Zamiast dwóch przytulnych klas i kameralnej atmosfery wybrali wielkie gmaszyska w Wejherowie, Lęborku czy Kartuzach – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ZAJĄC, 2011-10-28 14:05:12

    nie ma nic gorszego niż pustka... może być wszystko ale jak brakuje najważniejszego to nie ma nic...
  • Pan Baryłko, 2011-10-28 11:41:17

    To jest jakiś kolejny chory urzędniczy pomysł, w dodatku kosztowny, żeby na siłę w Polsce tworzyć jakieś potworki w rodzaju "szkół regionalnych". Niby czym - poza zaściankowością i oderwaniem od normalnego życia, te szkoły miałyby się różnić? Miejsce pamiątek regionalnych jest w muzeum, a ...szkoła ma uczyć i wychowywać, przygotowywać do życia. Młodzież ma więcej rozumu niż samorządowcy i woli poznawać języki w rodzaju angielskiego, czy francuskiego (jak moja córka) niż jakieś dziwaczne dialekty do niczego niepotrzebne. "Nagle zaistniała możliwość sprawdzenia w praktycznym działaniu teorii dotyczących budowania własnej etniczności oraz możliwość stworzenia nowej, oryginalnej formy edukacji regionalnej" - przecież to żałosne. Jak pisał L. Tyrmand - trze by się zdrowo puknąć w głowę.  rozwiń