PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Miasta Białegostoku przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół

  • PAP/EM    27 marca 2017 - 17:49
Rada Miasta Białegostoku przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół
Do 31 marca rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego (fot. pixabay)

Rada Miasta Białegostoku przyjęła w poniedziałek uchwały ws. nowej sieci szkół, które będą funkcjonować w mieście od 1 września w związku z reformą systemu oświaty.
• Przyjęto dwie uchwały: jedną w sprawie dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów do nowego systemu oraz zespołów szkolno-przedszkolnych, drugą w sprawie szkół ponadgimnazjalnych oraz specjalnych.

• 22 z 23 gimnazjów publicznych w mieście będą przekształcone w szkoły podstawowe bądź włączone do liceów, jedno gimnazjum - nr 4 - będzie zlikwidowane.

• Podlaskie Kuratorium Oświaty poinformowało, że wydało pozytywne albo pozytywne warunkowe opinie do 133 uchwał, które dostały od gmin.

Za przyjęciem pierwszej uchwały głosowało 21 radnych, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Za drugą uchwałą było 18 radnych, również nikt nie był przeciwny i także jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nie było dyskusji radnych na temat tych uchwał.

Uchwały były wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez podlaskiego kuratora oświaty. Ta opinia jest dla władz miasta wiążąca. Opinie nadesłały także organizacje pozarządowe, związki zawodowe, Białostocka Rada Pożytku Publicznego

Jak już wcześniej informowały władze Białegostoku, w trakcie prac nad nową siecią szkół w związku z reformą systemu edukacji, 22 z 23 gimnazjów publicznych w mieście będą przekształcone w szkoły podstawowe bądź włączone do liceów, jedno gimnazjum - nr 4 - będzie zlikwidowane.

Jak informowano w lutym przy okazji uchwalania uchwał intencyjnych w sprawie organizacji szkół w mieście w związku z reformą, gimnazja, które są samodzielnymi placówkami, zostaną w większości przekształcone w podstawówki. Dziewięć gimnazjów, które działają w zespołach szkół z podstawówkami będzie również przekształconych w szkoły podstawowe. Dwa spośród gimnazjów działających w zespołach szkół z liceami będą od września szkołami podstawowymi, jedno (nr 7) będzie włączone do X liceum.

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce (Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe) zostały podpisane w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Reforma rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty, do 31 marca rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Podlaskie Kuratorium Oświaty poinformowało w poniedziałek, że wydało pozytywne albo pozytywne warunkowe opinie do 133 uchwał, które dostały od gmin. Już wcześniej podawano, że dwa samorządy - gmina Nowinka i powiat kolneński nie podejmą uchwał. Gmina Nowinka czeka na decyzje MEN ws. zażalenia na brak decyzji kuratorium na likwidację jednej ze szkół. Powiat kolneński natomiast uznał po analizach prawnych, że nie musi podejmować uchwały, bo nie zmieni się organizacja tych szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.