PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Warszawy przyjęła zmiany w sieci szkół w stolicy

  • PAP/JS    16 marca 2017 - 16:27
Rada Warszawy przyjęła zmiany w sieci szkół w stolicy
115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do I klas. (fot. pixabay)

Rada Warszawy podjęła w czwartek (16 marca) decyzje o zmianach w sieci szkół w stolicy w związku reformą oświaty.
• Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto, pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy.

• Nowa sieć szkół podstawowych w Warszawie prowadzonych przez samorząd będzie obejmowała 252 szkoły podstawowe, w tym 211 dla dzieci i młodzieży, trzy szkoły dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

• 115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do I klas.

Po zaopiniowaniu przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Rada przyjęła w czwartek dwie ostateczne uchwały: jedną dotycząca szkół podstawowych, drugą - szkół ponadpodstawowych i specjalnych. Uchwały intencyjne ws sieci szkół rada miasta podjęła na początku lutego.

Na sesji poinformowano, że kurator zgłosił tylko drobną techniczną poprawkę i uchwały uznaje się za zaopiniowane pozytywnie.

Reforma edukacji wprowadza 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Zgodnie przyjętymi w czwartek przez Radę Warszawy uchwałami, od 1 września 2017 r. nowa sieć szkół podstawowych w Warszawie prowadzonych przez samorząd będzie obejmowała 252 szkoły podstawowe, w tym 211 dla dzieci i młodzieży, trzy szkoły dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

53 gimnazja zostaną przekształconych w nowe szkoły podstawowe, w tym 32 dla dzieci i młodzieży, 2 dla dorosłych, 19 szkół specjalnych. Osiem gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły ponadpodstawowe (7 ogólnodostępnych, 1 szkoła specjalna).

64 gimnazja zostaną włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych (46 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 17 specjalnych). 29 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych (27 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 1 specjalna).

115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do I klas.

Ustawa Prawo Oświatowe daje wiele możliwości przekształcania szkół w ramach reformy edukacji. Zespół szkół, w skład którego wchodzi dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, stanie się z mocy prawa 8-letnią szkołą podstawową. Pozostałe gimnazja mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone do któregoś z nowo powstałych typów szkół.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należeć będzie do kompetencji samorządu prowadzącego gimnazjum, osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

W dzielnicy Bemowo jedno gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej, a z trzech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe. Jedno gimnazjum zostanie zlikwidowane niezależnie od reformy oświaty. Na Białołęce jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, a jedno do szkoły podstawowej. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.