PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni obcięli wójtowi wynagrodzenie

 • fakty.bai.pl (Anna Staniaszek)    29 czerwca 2011 - 13:10
Radni obcięli wójtowi wynagrodzenie

Karol Sikora jest bodaj najmniej zarabiającym wójtem w Łódzkiem. Rada gminy Kluki niezadowolona z tego, jak potraktował uczniów Zespołu Szkół obniżyła mu wynagrodzenie. Wójt nie dogaduje się z radą. Przewodniczący rady gminy Grzegorz Augustyniak zabronił otwierania pism skierowanych do rady.
- Obniżka zarobków to nie kara a mobilizacja, panie wójcie – mówił na sesji Grzegorz Augustyniak, przewodniczący rady gminy w Klukach.
21 czerwca rada gminy obniżyła wynagrodzenie wójta. Wynagrodzenie zasadnicze radni obniżyli z 5000 zł do 4200 zł (mniej dać nie mogli). Wójt miał dodatek funkcyjny w wysokości 1600 zł, teraz będzie miał 500 zł. Otrzyma też dodatek specjalny w wysokości 20 proc. To połowa tego, co mógł otrzymać.

Rada w podejmowanych decyzjach była wyjątkowo zgodna. Aż 10 radnych (w 15-osobowej radzie) było za maksymalną obniżką. Tylko jeden radny był przeciwny. Ten radny to Henryk Kęsy, jedyny radny KWW Budujmy Gminę Razem - komitetu wyborczego, z którego został wybrany Karol Sikora.  Nowy, bo piastujący stanowisko zaledwie od siedmiu miesięcy wójt łatwej sytuacji więc nie ma. Ale wygląda na to, że na własne życzenie. Nie chce bowiem rozmawiać z wyborcami ani z ich przedstawicielami, czyli radnymi. - Z panem trudno rozmawiać. Sekretarka wciąż mówi, że jest pan zajęty. Problemy mają i mieszkańcy, i radni, i sołtysi –wyliczała wiceprzewodnicząca rady Irena Lewińska. Wygląda na to, że w gminie Kluki wójt musi mieć  czas dla mieszkańców. Wójt nie jest władcą, lecz pełni rolę służebną w stosunku do wyborców. Jego gabinet ma być otwarty.

Warto dodać, że na tej samej sesji radni przyjęli sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 r. I udzielili wójtowi absolutorium. Ale trudno im zarzucić niekonsekwencję. To absolutorium nie dla Karola Sikory lecz dla Jacka Rożnowskiego, który w roku 2010 pełnił obowiązki wójta gminy Kluki. Przypomnę, że Bernard Stein, długoletni wójt Kluk złożył rezygnację, gdy nabył praw emerytalnych i nie mógł dogadać się z radą. Rada nie zgodziła się na przedterminowe wybory, więc przez rok gminą rządził komisarz. Ale Jacek Rożnowski to polityk PO z Piotrkowa. W wyborach w Klukach nie kandydował.  Jak mówił na sesji wójt, był jego doradcą do kwietnia br.    

Czytaj też: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie

Choć obniżka wynagrodzenia to dla wójta nie kara lecz mobilizacja, to niewątpliwie wpłynęły na to oszczędności, które chciał on przeprowadzić w Zespole Szkół w Klukach.  Wójt tłumaczył, że chciał dobrze – dla dzieci i gminnego budżetu. Z ponad 680 godzin zrobi się 570. Gmina zaoszczędzi. A do tej pory rocznie dopłacała do wszystkich szkół w gminie 720 tys. zł.

Konrad Czyżyński, łódzki wicekurator oświaty tłumaczy, że ustawodawca pozbawił kuratoria prawa opiniowania arkuszy organizacyjnych. Organem prowadzącym przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów są gminy. To gminy decydują. Wójt sam sobie utrudnia pracę nie zatwierdzając arkuszy do 31 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Mieszkaniec Gminy Kluki, 2011-07-18 12:51:23

  Do Rubena Jaki ty jesteś głupi to aż mi cię żal, sam sobie zinterpretowałeś to co tobie było wygodniejsze, a może ci którzy się wstrzymali nie chcieli brać udział w debilnym przedstawieniu które nie miało sensu. Z ostatnich informacji które krążą po Klukach to takie że sami Radni którzy byli za obn...iżeniem wynagrodzenia uznali skargę (uzasadnienie do obniżenia wynagrodzenia) za bezpodstawną.  rozwiń
 • Obserwatoer, 2011-07-08 20:05:56

  A się okazuje, że uchwała niezgodnie z prawem podjęta. Czyli...
 • Ruben, 2011-07-07 10:58:48

  Aby obniżyć pensję to musi być większość w Radzie. Jak czytam to 10 było za obniżką, 1 przeciw, a czterech się wstrzymało. Czyli de facto czternastu było za obniżeniem pensji. Praktycznie cała Rada. Wójt musiał nieźle podpaść, albo nie potrafi rozmawiać z ludxmi tzn z Radnymi. Sytuacja bardzo wstydl...iwa dla Wójta, ale nie ma co mu współczuć. Idąc na urzędy wiedział co go czeka. Nie on pierwszy nie sprawdza się na takim stanowisku.  rozwiń