PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom stawia na tzw. kształcenie dualne

  • pt/pap    2 września 2016 - 12:56
Radom stawia na tzw. kształcenie dualne
Do projektu przystąpiło dwanaście firm zrzeszonych w działającym w Radomiu klastrze metalowym (fot.pixabay.com)

• Od nowego roku szkolnego w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych w Radomiu ruszyły pierwsze w mieście oddziały kształcenia dualnego.
• W trakcie nauki uczniowie będą odbywać praktyki nie tylko w szkolnych warsztatach, ale i w firmach branży metalowej.
Do projektu przystąpiło dwanaście firm zrzeszonych w działającym w Radomiu klastrze metalowym. Jak podkreśla jeden z przedsiębiorców, Jan Stańczyk, firmy z tej branży od lat borykają się problemem braku wykwalifikowanych fachowców. Brakuje nie tylko operatorów obrabiarek skrawających, ale także menadżerów z tej dziedziny.

Przedsiębiorcy liczą na to, że dzięki ścisłej współpracy ze szkołami, w najbliższych latach uda się wykształcić odpowiednie kadry pod potrzeby firm. Uczniowie będą mieć praktyki w przedsiębiorstwie: w pierwszej klasie raz w tygodniu, w drugiej dwa razy w tygodniu, a w trzeciej - trzy razy.

Kształcenie dualne

W ocenie wiceprezydenta Radomia Karola Semika kształcenie dualne to szansa dla młodych ludzi, którzy już w trakcie nauki w szkole mogą zdobywać praktyczne umiejętności pod okiem fachowców z branży oraz nawiązywać kontakty z uznanymi pracodawcami.

"Patrzymy na losy młodych radomian w kategorii zdobycia zawodu, a następnie pracy, i ten mariaż szkoły z pracodawcami jest tego gwarancją" - podkreślił.

Według niego kształcenie dualne to przyszłość szkolnictwa zawodowego. "W tym systemie absolwent szkoły zawodowej nie musi być doszkalany przez pracodawcę, bo umiejętności zdobywa w trakcie szkolnej edukacji, w miejscu przyszłej pracy" - dodał Semik.

Większa szansa na pracę?

Także uczniowie podkreślają, że liczą na to, że dzięki praktykom w firmach więcej się nauczą, lepiej poznają nowe technologie i urządzenia niż na zajęciach w szkolnych warsztatach. "Jest też duża szansa na to, że po skończeniu szkoły właściciele firm będą nas chcieli zostawić u siebie, jako pracowników" - powiedział jeden z uczniów.

Oddziały kształcenia dualnego utworzono w Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Zawodowych im. Hubala. Według wiceprezydenta miasta w następnych latach w Radomiu powstaną kolejne tego typu klasy. Tym modelem edukacji zainteresowani są - jak zaznaczył - także przedsiębiorcy z innych branż, m.in. budowlanej i spożywczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.